Věšení a sušení prádla na balkoně je přísně zakázáno. Hrozí i pokuta

Fotografie: Flare / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Obvyklá činnost, kterou provádí většina lidí na svém balkoně, může být za jistých podmínek protizákonná. Na balkoně si nemůžete dělat, co chcete.

Sušení prádla na balkoně je běžnou činností. Někteří lidé používají sušák, jiní mají přes balkon nebo vně balkonu natažené šňůry. Asi by vás nenapadlo, že sušením prádla můžete někoho ohrozit, ale je to možné. Dokonce ani balkon, který máte ve výhradním vlastnictví, není prostor, kde si můžete dělat, co se vám zlíbí.

Prádlo by mělo být pověšené uvnitř balkonu

Takové nevyždímané prádlo, které pověsíte na šňůru za balkonovým zábradlím, může představovat potenciální riziko poškození zdraví a majetku. Nevyždímaná deka je poměrně těžká, a kdyby spadla z vyššího patra, mohla by někomu opravdu ublížit. Nemluvě o vodě, jež s nedosušeného prádla crčí, a může tak způsobit škodu lidem, kteří bydlí pod vámi.

Prádlo tak musí být pověšené uvnitř balkonu a musí být zabráněno tomu, aby z něj voda nestékala mimo něj. Zdá se vám absurdní, že něco takového zákon vůbec upravuje? Pak vězte, že s touto absurditou se potýkají naši sousedé v Polsku a mohou být za nesprávné věšení prádla dokonce i pokutování. Ani u nás si však na balkoně nemůžete dělat, co chcete.

Užívání balkonu mohou omezit stanovy SVJ

I když u nás zákon o sušení prádla na balkoně výslovně nic neříká, v občanském zákoníku se dočteme toto: „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům.“

grilování na balkoně
Fotografie: Freepik

Zákaz řízení pro všechny důchodce: Nastal čas odebrat jim řidičáky? Video mluví za vše

Na přetékající vodu, ať už je z prádla, nebo z dětského bazénku, tak pamatuje i zákoník u nás. Mnoho balkonů nespadá do výhradního vlastnictví majitele bytu, ale je společným prostorem vlastníků. V takovém případě si SVJ může stanovit, co na balkoně nemůžete dělat. Výslovně tak může zakázat grilování či kouření, nebo stanovit jiná omezení.

Jestliže sami bojujete s neukázněným sousedem, který vás svou činností na balkóně obtěžuje, pokuste se s ním nejdříve domluvit, aby se postaral o nápravu. Pokud se tak nestane, pak máte jedinou možnost, a to obrátit se na soud a podat tzv. zdržovací žalobu. Policie zasahuje pouze v případech rušení nočního klidu a ranní cigaretku souseda, která vás obtěžuje, nejspíš řešit nebudou.

Zdroj: Domekiogrodek

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*