Podzimní květiny plné krásných barev aneb jak si na podzim zkrášlit balkon či terasu

Po skončení léta připravuje každý zahrádkář svou zahradu na podzim, a poté na zimu. S balkonem či terasou tomu není jinak. Letní rostlinky je potřeba zazimovat a balkon uklidit. To však neznamená, že musí být prázdný a smutný.

I podzim nabízí ještě mnoho hezkých dní, kdy si s dekou přes kolena můžete v tichosti na balkoně přečíst svou oblíbenou knihu a srkat přitom horký čaj či kávu. Podzim nabízí spoustu skvělých barev, rostlin vhodných k pěstování a přírodních dekorací. Pěstovat můžete dokonce i podzimní ovoce a zeleninu.

Podzimní květiny

Na balkoně můžete pěstovat i nadále krásné kytky, které budou tou nejkrásnější dekorací. Na svém balkonu můžete pěstovat vřes, macešky, chryzantémy, astry, okrasné zelí, které vydrží až do Vánoc, okrasnou travinu, kterou můžete nasadit do závěsných košíků, které vám zbyly po letničkách. Podzimních rostlin existuje pestrá škála a opravdu je z čeho vybírat.

Podzimní úroda

Pěstovat můžete špenát, salát, ředkvičky, mrkev nebo klidně i rajčátka či drobné odrůdy dýní. U podzimní zeleniny či ovoce se zaměřte na vhodné odrůdy pro dané období. Mimo ovoce a zeleniny lze pěstovat i bylinky.

Zakrslé keříky

V květináčích či truhlících můžete pěstovat i zakrslé stromečky a keříky. Úžasně vypadají drobné jehličnany. Na trhu je jich nekonečný výběr, ale vždy vybírejte podle toho, jaké podmínky daná rostlinka vyžaduje, a co jste schopni ji nabídnout, abyste pak nebyli zklamáni, že stromeček neprospívá, ale chřadne.

Osvětlení

Na podzim se již dříve stmívá, proto toho využijte a ozdobte balkon světýlky. Ať už jde o světelné dekorativní řetězy a girlandy či samostatně stojící lampičky nebo svíčky na baterie, které plápolají do tmy a vytvářejí efekt opravdových svíček.

Podzimní barvy

Barevné jsou bezpochyby kytky, pokud se rozhodnete jimi ozdobit balkon, ale barvy dodáte snadno i tím, že zvolíte květináče v barvách podzimu. Můžete natřít staré květináče nebo jim opatřit i dočasné látkové oblečky, omotat je barevnou přízi apod. Používáte-li dřevěné truhlíky a květináče, barvy dodejte prostřednictvím dekorací: vázičky s větvičkami, kobereček, teplý přehoz přes židli.

Obrázky: kathatravelling, homemydesign