Je druhým pacientem na světě, který operaci podstoupil. Lékaři ze Slezského centra uspěli

plíce
Fotografie: Unsplash

Lékaři ze Slezského centra srdečních chorob v Zabrze provedli na začátku března zákrok, na který pacient čekal dva roky. S jeho neustále zhoršujícím stavem mu tímto byl dán nový život.

Jacekovi Sadowkimu diagnostikovali v roce 2009 vzácné onemocnění. To začalo jednoduchou infekcí, pokračovalo zápalem plic a zánětem průdušek a postupem času se situace i nadále zhoršovala. Dostalo se to do fáze, kdy Jacek začínal den s inhalací, nemohl vůbec vyjít z domu a byl 24 hodin denně vázán na kyslíkový koncentrátor.

Vzácný syndrom, který postihuje dýchací soustavu

Mounier Kuhnův syndrom je velmi vzácné onemocnění. Na světě jím trpí asi 125 lidí. Trachea a průdušky pacienta jsou čtyřikrát dilatované a velmi ochablé. Průdušnice kolabuje, pacient není schopen ani při drobné infekci vykašlat nahromaděný sekret. Během jeho života se hromadí v plicích. V takovém případě je pak nutná transplantace plic.

Situace pacienta byla opravdu složitá

Než k ní však u Jaceka došlo, bylo třeba nejprve vyrobit tracheální protézu. U tohoto zákroku ani neexistuje žádný rutinní postup, protože to byla teprve druhá operace na světě. Samotný zákrok prováděl kardiotorakální chirurg Maciej Urlik. Ten popisoval situaci jako skutečně komplikovanou, jelikož se před operací muselo shodovat několik okolností. Jednou z nich byla shoda průdušek dárce a příjemce. Největším problém ale bylo, jak pacienta bezpečně zaintubovat na operaci, protože jeho průdušnice byla mnohem širší než u zdravého člověka.

Operační zákrok byl důkladně naplánovaný

Na základě počítačové tomografie vytvořili kolegové z transplantačního klubu pro kardiochirurgy ze Zabrze trojrozměrný model odrážející Jacekovu průdušnici a průdušky. Poté lékaři testovali intubaci na tomto modelu a vybrali nejširší možné endotracheální trubice, které jsou k dispozici pro operaci. Naštěstí se jim podařilo vše doladit do posledního detailu.

plicní problémy
Fotografie: Pixabay

Jak nakonec operace dopadla?

Před transplantací museli chirurgové odsát nahromaděné sekrety, kterých se pacient nedokázal zbavit. Poté po dobu výkonu musel být Jacek napojen na ECMO, protože navíc trpěl plicní hypertenzí. Samotná operace trvala 13 hodin a lze říci, že vše proběhlo v pořádku. Již 10. den po operaci vyšel pan Jacek na chodbu nemocnice a urazil vzdálenost, kterou za poslední 3 roky nezvládl.

Návrat do běžného života

Nyní, po transplantaci plic, by neměl mít žádné příznaky nemoci. Lékaři doufají, že pan Jacek brzy bude moci žít jako ostatní a dělat všemožné aktivity včetně sportu. Sám ale žádné plány nemá. Vzkazuje ostatním, aby si užívali života, prozkoumávali svět a něco zažili, dokud to jde. Přece jenom, nikdy nevíte, kdy vám něco přijde do cesty a následně to obrátí váš život naruby.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*