Stiskla špatné tlačítko na samoobslužné pokladně a hrozí ji 2 roky vězení

Fotografie: Vilém Rakoš, SvětKreativity.cz

Lidé se naučili samoobslužné poklady využívat celkem rychle, i když každý obchod má trochu jiný systém. K tomu ovšem patří i nekalé praktiky využívání jejich funkcí.

Například této ženě ve věku 47 let za to hrozí až 2 roky vězení. Zákaznice z tržnice v Plaskowa Góra ve Walbrzychu se během nákupu do solidních potíží. Stalo se tak poté, co u samoobslužné pokladny využila funkci mazání produktů. Jednoduše si naplnila košík ovocem i zeleninou, na její konečné účtence však figurovala pouze červená řepa. Ta je navíc mnohem levnější, než jakékoli další produkty z trhu. Zaměstnanci si podvodu záhy všimli.

Trochu jiné nakupování

Ihned také zavolali policii. K celému incidentu došlo 7. dubna krátce po poledni. Policisté z místní stanice zjistili i konkrétní způsob. Žena si vážila různé druhy zeleniny i ovoce, pokaždé ovšem vybrala nálepku s cenou červené řepy. Pak se odebrala k pokladně, kde už ji však zastavila ostraha tržnice. Ztráta tržnice dosáhla asi 50 PLN (255 Kč). Zákaznici ovšem překvapilo, že ji skutečně zastavila policie, očekávala mírnější průběh.

Případ totiž neskončil pouze pokutou, ale bude mít dohru ještě u soudu. Za podvod stanovuje polský trestní zákoník trest odnětí svobody až na 8 let. Vzhledem k nízké hodnotě ztráty tu může dojít k uvěznění až na 2 roky. Policie obecně připomíná, že podvody během vážení či počítání výrobků jsou závažným trestným činem, čemuž odpovídají i právní důsledky. Stejnému trestu můžete čelit i při výměně visačky s cenovkou za levnější zboží.

Podvod, nikoli krádež

Stejná situace nastává v případě, kdy zákazník k již naváženým věcem přidá nějaké další zboží, které ovšem nezapočítá. Kdokoli by si proto měl pamatovat, že poctivost a vzájemný respekt jsou základními principy každé společnosti. U nakupování to platí také. Právě zavádění těchto pokladem do velkých prodejen ovšem vnímá hodně lidí jako příležitost ke snadnému „výdělku“. Případy z poslední doby však ukazují, že se přepočítávají.

rajčata regál
Fotografie: Pixabay

Například v březnu roku 2022 byla hlídka MP Zlín přivolána do supermarketu na sídlišti Jižní Svahy. Pozornosti ostrahy totiž neunikl muž, který si na pokladně sám namarkoval jen část nákupu. „Jak bylo záhy zjištěno, Devětadvacetiletý muž ze Zlína se takto zkusil obohatit o více jak 900 korun. Jeho jednání strážníci kvalifikovali jako přestupek proti majetku. Dotyčný tak prodejnu opustil bez nákupu, navíc lehčí o částku na místě uložené pokuty,“ uvedl Pavel Janík.

Klasické krádeže stále žijí

Mohlo by se zdát, že se loupení bude soustředit do nových postupů, nicméně klasické krádeže rozhodně nevymírají. Tito zloději si zboží z regálů naskládají do nejrůznějších úkrytů, následně zkouší projít pokladnou bez placení. „Například dvojice ve věku 25 a 32 let takto poctila návštěvou supermarket v ulici Nábřeží. Přímo mezi regály si pak do batohu složili 6 lahví vodky. Jedna jim dokonce upadla a na místě se rozbila,“ usmál se strážník.

Alkohol, hlavně tvrdý, je ostatně samostatnou kapitolou. Nikoli ale případy krádeží, nýbrž konzumace přímo na místě. Dopouštějí se toho přitom muži i ženy. Obvykle zkrátka přijdou k regálu a na místě se pustí do pití. Než si jich obsluha všimne, dovedou do sebe dostat i polovinu obsahu. V těch extrémnějších případech dokonce jednu dokončí a sáhnou ihned po další. Spojeným úsilím obsluhy a policie pak putují rovnou na záchytku.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*