Obdarujte o Vánocích nejen blízké, ale i přírodu – třiďte odpad!

Fotografie: Depositphotos

Vánoce jsou nejen obdobím rodinných setkání, jsou také dobou, kdy se značně zvyšuje množství zejména obalových odpadů z různých druhů materiálů.

Ty končí mnohdy v lepším případě v kontejneru na tříděný odpad, v horším ve směsném odpadu. Co si tak dát letos závazek, že kromě blízkých budete štědří i k životnímu prostředí a postaráte se o to, aby (nejen) vánoční odpad skončil tam, kde má.

Nebudete na to sami – se správným tříděním odpadů vám pomohou recyklační značky, které jsou na obalech uváděny ve formě grafického symbolu, ty mohou navíc být doplněny o písmenné zkratky a číslice.

Tyto značky usnadňují třídění odpadů, zároveň ale eliminují budoucí komplikace spojené s likvidací odpadů do nesprávných sběrných kontejnerů.

Co všechno najdeme na obalech aneb recyklační značky v praxi

Nejčastěji se tak můžete setkat s následujícími značkami:

  • Trojúhelník s plnými šipkami signalizuje vhodnost obalu k recyklaci.
  • Trojúhelník s obrysovými šipkami hovoří nejen o vhodnosti obalu k recyklaci – tedy, že obal je recyklovatelný, ale také o tom, že obal, který právě držíte v ruce, je již vyroben s podílem recyklovaného materiálu.

Vedle těchto trojúhelníků je pak možné nalézt písmenné označení, které označuje materiálové složení obalu:

  • AP = papír,
  • GL = sklo,
  • ALU = hliník,
  • C = kombinované odpady (např. kartony od nejrůznějších nápojů, blistry od léků, sáčky od polévek atd.);
  • PET = plasty (ty mají různé typy označení, ale toto je nejznámější).

Porozumění recyklačním značkám pomůže přírodě

Pokud se naučíte používat tyto recyklační značky, ušetří vám to nejen o Vánocích spoustu nejistot při třídění odpadu, a vy tak budete schopni třídit opravdu správně.

Za to vám poděkuje především životní prostředí, jelikož se vám podaří ušetřit primární suroviny. A samozřejmě také umožníte recyklaci namísto hromadění odpadů na skládkách. Proto přistupujte k odpadům nejen o svátcích chytře a třiďte správně. Má to smysl.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]