Co nakonec objasnilo dvě vraždy staré 11 let? Policie po letech učinila zásadní nález, který vedl k dopadení pachatele

Fotografie: Policie ČR

Staré vraždy dvou mladých žen ležely bez objasnění ladem dlouhé roky. K jejich řešení přispěl jedinečný nález, který policie učinila po 11 letech.

Cold case neboli studený či odložený případ je zločin, který nebyl vyřešen ani po značném úsilí a věnovaném čase. Je tak v záznamech a archivech a může být znovuotevřen při získání nových informací. Roli často hraje i objev nových vyšetřovacích metod. V USA je počet těchto případů naprosto ohromující. Podle Project Cold Case jde momentálně o přibližně 270 000 nevyřešených případů. V první řadě se pak jedná o vraždy.

Testy DNA a pátrání v rodině

Michelle Lozano bylo 17 let, když 24. dubna roku 2011 zmizela. Den nato se její tělo našlo poblíž dálnice Interstate 5 v Kalifornii. V prosinci téhož roku zmizela ještě 22letá Bree Anna Guzman. Její tělo se našlo o měsíc později. Tentokrát to bylo poblíž dálnice Glendale. Obě oběti pachatel zavraždil a policii trvalo několik let, než se mu dostala jen trochu blíž. Jaký objev nakonec vedl k objasnění dvojité vraždy?

Vyšetřovatelé nakonec našli Geovanniho Borjase a byli ho schopni spojit s místem činu. Došlo k tomu poté, co si odplivl na chodníku a DNA ho spojila s oběma vraždami. Vzorky byly z obou míst činu odebrány už v roce 2011, ale kriminalisté v národní databázi nenašli žádnou shodu. Policie se rozhodla použít „kontroverzní“ test DNA, který podle New York Post zahrnuje srovnávání příbuzenstva podezřelého. Jak to probíhá?

Role DNA nejen v kriminalistice

Znamená to použití DNA vzorku z místa činu k identifikaci možných příbuzných v databázi zločinců. Takhle pak detektivové narazili na Borjova otce. Policisté pak Borjase už jen sledovali a sebrali vzorek jeho slin. Ten se plně shodoval s tím, co našli před lety přímo u těla. Zatčen byl v roce 2017 a následně byl obviněn z vraždy, únosu a znásilnění. Odsouzení se očekává v první polovině prosince letošního roku. Bude to hezký vánoční dárek.

Fotografie: Pixabay

Očekává se, že Borjas stráví za mřížemi zbytek svého života, a to bez možnosti podmínečného propuštění. Metoda srovnání DNA dovoluje pomocí jedinečnosti DNA sekvence bezpečně určit, zda daný vzorek odpovídá konkrétnímu člověku. Unikátnost každého člověka po této stránce potvrdil v roce 1985 Alex Jeffreys z univerzity v Leicasteru. Srovnání lze provést prakticky z každého kusu tkáně lidského těla – kostí, vlasů, nehtů nebo kůže.

Zdroj: New York Post