V telefonu se ozval hlas její dcery, byl to však dokonalý podfuk. Podvodníci začali využívat umělou inteligenci

dívka a telefon

Žena ze Spojených států měla jednoho dne podivný telefonát. Nevěděla, kdo volá, a žádný hovor nečekala. Přesto se rozhodla ho přijmout. Vzápětí ji však čekal šok.

Ve sluchátku se totiž ozval hlas její dcery. Jennifer DeStefano po několik vteřinách naprosto ztuhla. Co se stalo? Hlas v telefonu opravdu zněl jako její dcera, záhy se však ukázala realita. K celé situaci došlo, když vystupovala z auta před taneční školou, kterou navštěvovala její mladší dcera Aubrey. Starší dcera Brianna tehdy trénovala na lyžařský závod. Matka si tak nejdříve myslel, že se něco stalo, dcera třeba mohla mít nehodu během cvičné jízdy.

Hovor, který ji zcela paralyzoval

Slyšela totiž hlas, který zněl přesně jako Brianna. Vzápětí však byl přerušen mužským hlasem. „Poslouchej velmi pozorně. Mám tvou dceru. Jakmile budeš kontaktovat policii, dostane drogy. Budu si s ní moct dělat, co budu chtít, pak ji vezmu do Mexika a už ji v životě neuvidíš,“ řekl údajný únosce smrtelně vážně. Jennifer zcela pochopitelně ztuhla. Vzápětí vběhla do tanečního studia, kde křičela o pomoc a nekontrolovatelně se třásla.

Později sama přiznala, že měla pocit, jako kdyby se topila. Následovala série chaotických požadavků na výkupné ve výši 1 milionu amerických dolarů (víc než 22 milionů korun) a zavolání pohotovosti. Pak se podařilo kontaktovat Briannu. Vyšlo najevo, že dcera je naprosto v pořádku, nic závažného či mimořádného se jí nestalo. Byla navíc dosti zmatená, proč je matka tak vyděšená a panikaří. Nakonec však vyšlo najevo, že celý děsivý zážitek je dílem něčeho, co se poslední dobou hlásí o slovo.

Matce volal počítač

Šlo totiž o práci umělé inteligence. DeStefano se stala obětí prakticky dokonalého podvodu, kdy se algoritmu podařilo perfektně nasimulovat hlas její dcery. Federální agenti z USA varují, že podvodníci používají k vylákání peněz ze svých obětí stále sofistikovanější metody. V poslední době jde hlavně o klonování hlasů pomocí umělé inteligence. Velká část těchto hovorů je podle FBI uskutečňována právě z Mexika. Jakou měl tento případ dohru?

Policie varuje: Až dostanete tento e-mail, nesmíte ho otevřít. Jedná se o podvod

Fotografie: Depositphotos

Volající nakonec Jennifer snížil výkupné na 50 000 dolarů (asi 1,1 milionu korun). Také jí podrobně vysvětlil, jak a kam má peníze převést. Když si byla žena jistá, že je její dcera v naprostém bezpečí, přešla do slovního útoku. Vydírající však stále trval na tom, že její dceru doopravdy má v zajetí, a trval na svém požadavku na výkupné. Poté matka zavěsila a kontaktovala policii. Přiznala, že tento den změnil způsob, jakým bude nadále odpovídat na hovory. Její důvěra značně klesla.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*