Policie varuje: Až dostanete tento e-mail, nesmíte ho otevřít. Jedná se o podvod

Fotografie: Depositphotos

Mailové podvody nejsou nic nového, získávají však stále propracovanější podobu. Současně není problém naletět z pouhé nepozornosti i na velmi primitivní nástrahu.

Podvodníci jsou stále kreativnější, v poslední době se to týká hlavně internetu. Polský úřad pro boj s kyberzločinci proto upozorňuje na jejich nejnovější taktiku. V případě tohoto triku se totiž vydávají za vysoce postavené policejní úředníky. Podle informací dostupných na oficiálních stránkách policejních orgánů užívají falešnou identitu zástupce vedoucího Úřadu pro boj s kybernetickou kriminalitou. Z této adresy pak posílají falešné emaily.

Varovný email s děsivou přílohou

V příloze každého z nich je soubor v PDF formátu. Tato zpráva je pro příjemce alarmující, protože oznamuje podezření z pedofilních aktivit. Součástí mail je také další druh manipulace, konkrétně časový tlak. Příjemce mailu má na obvinění okamžitě reagovat. Taktika slouží k vyvolání paniky, oběť ve stresu nebude uvažovat racionálně, často tak provede prakticky cokoli. Jakákoli neuvážená akce však povede ke ztrátě citlivých dat nebo financí.

„Cílem může být krádež vašich dat, co povede i ke ztrátě financí,“ varuje proto policie. V první řadě je důležité takový email vůbec neotvírat. Jak dále vysvětlují její pracovníci, je cílem samozřejmě uvést příjemce v omyl, následně získat citlivé informace. Ty mohou podvodníci použít i nejrůznějším nekalým účelům. Všichni uživatelé internetu by si proto měli být možnosti takové hrozby vědomi a nikdy neotvírat nic z neznámého zdroje.

Oficiální postupy a vyrozumění

„I když jste se dopustili jakéhokoli prohřešku, policie postupuje podle zákonných procesních úkonů, které lze podrobně najít v trestním řádu,“ vysvětlují situaci strážníci. V praxi to znamená, že je dotyčný písemně i jinak vyrozuměn oficiální cestou. To samé platí pro nejrůznější další úřady, které vždy používají oficiální korespondenci, tedy normální dopis do schránky. Mailová komunikace připadá v úvahu až později, pro konkrétním jednání.

Policie bije na poplach: Je lepší o tom vědět, abyste nepřišli o peníze

Fotografie: Depositphotos

V letech pandemie a různých zákazů pohybu si se podvodníci vydávali také za doručovací služby. Obvykle oznámili zadržení zásilky a požadovali platbu typu cla, dobírky a dalších služeb. Při objednávce z eshopu probíhá veškerá komunikace zároveň pomocí SMS zpráv a mailů. Neexistuje tedy případ, kdy by zákazník dostal jen jeden druh vyrozumění. Krom toho si málokdo objedná tolik věcí, aby o nich ztratil přehled.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*