Ukážeme vám, jak zachránit i oblečení, které to už má „skoro za sebou.“ Oživte své oblíbené kousky jednoduchými způsoby.
Trička, košile nebo mikiny, které už nevypadají jako nové, ještě není třeba odnášet do kontejneru nebo je degradovat do škatulky „na doma.“ Naopak. Než se k takovému kroku rozhodnete, pojďte spolu s námi vyzkoušet některé z osvědčených tipů, které vrátí vašemu oblečení barvy i svěží vzhled.
Sůl dokáže vrátit barvu i opravdu vybledlému oblečení
Čím víc barevné oblečení pereme, tím omšeleji vypadá. A to i ve chvíli, kdy při jeho čištění používáme speciální prostředky pro barevné prádlo. Ty mohou celý proces zpomalit, ale nikoli zcela zastavit. A co si tedy počít? Čas od času přidejte do praní 150 gramů soli a zapněte na běžný prací cyklus. Budete překvapeni, co tento skvělý trik udělá s barvami.
Zatočte se žmolky díky chytrému triku
Zejména svetry mohou na tento nepříjemný problém trpět opravdu značně. Nedovolte, aby žmolky kazily skvělý první dojem, který vaše oblečení vyvolává, a vezměte si k ruce žiletku. Musí být ovšem opravdu ostrá. Poté s její pomocí všechny žmolky jednoduše seškrábněte. Jen pozor na to, abyste zároveň nepoškodili jemná vlákna.
Do sušičky přidejte několik kostek ledu
Možná se vám to může zdát jako protimluv – proč bychom do sušičky dávali vodu navíc? Led však dokáže krásně vyhladit vlákna a oblečení osvěží. Při sušení se navíc beze zbytku vypaří. A kolik kostek je třeba? Stačit vám budou dvě nebo tři.
Přirozené sušení je nejlepší
Ovšem když už jsme u toho sušení, nezapomínejte na to, že pro bílé prádlo je nejlepší pověšení na sluníčku. Jeho paprsky ho nádherně vybělí a vrátí mu svěžest. Barevné a černé prádlo to má potom přesně naopak. Až ho však budete dávat do sušičky, nikdy si nevybírejte příliš vysokou teplotu. Ta totiž textilie poškozuje ještě více než slunce.
Košile před praním vždy zapněte
Pokud se nějaké oblečení ničí opravdu rychle, pak jsou to jednoznačně košile. A nezáleží na tom, zda se jedná o ty pánské nebo dámské. Děje se to proto, že při jejich praní děláme jednu nepříjemnou chybu – nezapínáme je. Změňte to a odteď je už do pračky vkládejte pouze dokonale zapnuté. Zabráníte tak zachytávání knoflíků o oblečení a tím i poškození prádla.
Aby vaše oblečení vypadalo jako nové, perte ho vždy naruby
Tímto jednoduchým trikem můžete poškození oblečení snadno předejít. Naruby obvykle pereme jenom trička nebo šaty s potiskem, ale měli bychom to dělat u veškerého oblečení. Tento způsob brání tvorbě žmolků i poškození prádla.
Vraťte svým kloboukům a čepicím opět žádaný tvar
Čas od času musíme vyprat i tyto kousky oblečení. Pokud však podceníme jejich sušení, zdeformují se tak, že už poté nikdy nevypadají dobře. Nebo je to celé jinak? Prozradíme vám jednoduchý trik. Jednoduše je nasaďte na hrnec nebo jinou nádobu obdobného tvaru, která dobře odolá vysokým teplotám. Nakonec je postavte do vroucí vody a nechte páru, aby se postarala o zbytek. Budete příjemně překvapeni.
Zápachu vás zbaví jedlá soda
V domácnosti můžeme tuto užitečnou substanci využít v mnoha směrech. A poslouží nám i při praní oblečení. To bílé rozzáří a všechny druhy zbaví jakéhokoliv nepříjemného zápachu. Můžete ji zcela použít místo pracího prášku nebo ji přidat do bubnu.
Upřednostňujte vždy praní za studena
Pokud to jen trochu jde, volte při praní ty nejnižší teploty. Vlákna textilií totiž poškozují nejméně. Nepřijdete tak o zářivé barvy svých svršků, ani se nebudete muset potýkat se změnou jejich tvaru. Odolné skvrny namočte předem nebo je přetřete trochou žlučového mýdla. Leckdy pomůže i jejich posypání solí. Uvidíte, že si poté s nízkou teplotou praní vystačíte.
Zdroj: GoodHome