Při sběru hub v roce 2023 musíte postupovat jedině takto: Češi mají ve zvyku tuto fatální chybu

Fotografie: George Chernilevsky / Public domain

Houbaření je téměř národní sport a jakmile panuje vhodné počasí, do lesů se vydávají davy lidí. Ani u nás však houby nemůžete sbírat, kde se vám zachce.

Připadá vám naprosto normální, že se vydáte na sběr hub do jakéhokoliv lesa, který máte zrovna poblíž? U nás je houbařům ponechávána skutečně velká volnost, i když i tady platí určitá omezení. V některých zemích Evropy byste však mohli tvrdě narazit. Než se během letní dovolené rozhodnete houbařit na území jiného státu, měli byste si zjistit pravidla. Některá jsou totiž velmi striktní.

Omezení v České republice

Na sběr hub pamatují i u nás některé zákony, které upravují, kde a co můžete sbírat. Ochranu hub najdeme zmíněnou v zákoně o ochraně přírody a krajiny. Jednak je pamatováno na určité konkrétní ohrožené druhy hub, které nesmíte sbírat nikde. A dále jsou zde vymezena konkrétní území, na kterých nesmíte sbírat houby žádné.

Chráněných zákonem je u nás v současnosti 46 druhů hub. Pod pokutou je zakázáno takové houby trhat nebo ničit. Fyzické osobě může být udělena pokuta až 50 000 Kč za ničení kriticky a silně ohrožených druhů. Mezi chráněnými druhy najdete houby jedovaté, ale i mnoho vzácných jedlých hřibů. Myslete proto na chráněné houby pokaždé, když se vydáte do lesa a bude se vám chtít rozkopnout nějakou tu prašivku.

U nás je houbaření povoleno téměř všude a to dokonce i na chráněných územích. Vždy je však nutné si předem zjistit pravidla pro danou lokalitu. Striktně zakázán je sběr hub například v národních přírodních parcích: NPP Luční, NPP Velký vrch, NPP Rendez-vous. Houby byste také neměli sbírat v zónách přírodních parků a rezervací, kde je stanoven pohyb pouze po vyznačených cestách. Každý přírodní park může sběr hub a lesních plodů omezit ve vyhlašovací dokumentaci.

bedýnka hub
Fotografie: Freepik

Do lesa chodí na houby, i když venku sněží a mrzne. Sbírají plné košíky

Sběr hub v zahraničí

Česko je téměř neomezený houbařský ráj a tak se možná budete divit, že i blízko ležící země mají v tomto ohledu mnohem striktnější pravidla. Největší pozor byste si měli dávat v Nizozemsku. Tady je sběr hub zakázán ve všech parcích i veřejných lesích. Je považován za pytláctví a při porušení tohoto zákona se připravte na tučnou pokutu, ale hrozit vám může i měsíční vězení.

Mnoho zemí však většinou omezuje pouze množství hub, které si můžete za jednu návštěvu z lesa odnést. A to se liší stát od státu a dokonce se liší i v rámci jednoho státu. V Německu si tak v jedné spolkové zemi nesmíte odnést více než půl kila, jinde jsou povolená až tři kila hub. V Chorvatsku si zase pro sběr hub musíte zařídit povolenku, kterou je každý rok třeba obnovit. Při houbaření v zahraničí si tak určitě zjistěte podmínky, které platí na daném území, abyste se nevraceli domů bez hub a s tučnou pokutou.

Zdroj: Interia

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*