Každý jistě zná malinké mušky, které dokáží otravovat život. Samozřejmě je lepší vždy myslet na prevenci, ale pokud se s nimi potýkáte, poradíme vám, jak se jich zbavit.
Kde se vlastně octomilky berou?
Vlastně to v mnoha případech nefunguje tak, že do bytu vletí oknem, jak si někteří možná myslí. I když něco málo pravdy na tom je taky. Láká je totiž vůně kvasícího ovoce, ale stačí také kečup, víno nebo ocet. Do vašich domovů se dostanou také jinou cestou – jejich vajíčka jsou totiž často na ovoci a zelenině, kterou si koupíte.
Předejděte jejich výskytu
Vždy je lepší snažit se zamezit nemocem, nehodám, proto je lepší zamezit tomu, aby k vám octomilky doputovaly. Boj s nimi je někdy nelehký. Přitom prevence proti octomilkám je tak jednoduchá! Jedná se hlavně o letní měsíce, kdy byste měli myslet na to, že je potřeba lépe mýt zeleninu a ovoce, které potom není radno nechávat v teple na jídelním stole. Je také důležité udržovat čisté plochy v kuchyni, kde se hlavně vaří a je tu větší možnost rozlití něčeho sladkého, co vinné mušky přivábí.
Nemusíte být příliš radikální!
Možná pro vás boj s octomilkami znamená použít co nejagresivnější chemický prostředek, který je v budoucnu odláká. Ale pamatujte na to, že chemie ubližuje i vám. Zbavit se octomilek lze i jinak, ne tak agresivně, nýbrž přírodně. Pokud máte v domě místo, kde je jich více, vysajte je vysavačem. Pamatujte však na to, že sáček poté musíte vyhodit.
A co když jednoduchost nestačí?
Vzít vysavač je možná až příliš jednoduché, proto je potřeba myslet i na jiné pastičky, které vás octomilek zbaví. Jednou z možností je nádoba s vinným nebo jablečným octem smíchaným s mycím prostředkem 1:1. Octomilky se nechají přivábit a budou lapeny. Jinou pomocí pro vás může být kelímek s kouskem ovoce. Přes něj poté přetáhněte potravinovou folii a tou nejtenčí jehlou do ní udělejte malé vpichy. Octomilky se jimi dostanou k ovoci, ale ven se jim to nepodaří. Dalším trikem může být masožravá rostlina – hezky vpadají a pro člověka jsou neškodné.
Obrázek: pixabay.com