Vlastnoručně vyrobená mucholapka vyřeší problémy s mouchami v domácnosti

Komáři, mouchy a jiný létavý hmyz dokáže člověka pořádně otrávit. Naštěstí lze zamezit těmto hmyzím návštěvníkům řádnou prevencí. Mohou to být různé difuzéry, odpuzovače, bylinky na okenním parapetu, ale i bylinky rozmístěné po domě/bytě, sítě v oknech a dveřích, mucholapky. Poslední variantu si můžete koupit nebo sami vyrobit. 

Staré dobré mucholapky si pamatuje řada z vás ještě určitě z dětství. Nevypadají sice vábivě, když je na nich nalepen hmyz, ale nikdo neříká, že musí viset nad jídelním stolem. A už vůbec nemusí viset. Tyto lepící pastičky můžete někam postavit, kde nebudou kazit dojem. K výrobě domácí mucholapky budete potřebovat oboustrannou izolepu a roličku od kuchyňských utěrek či toaletního papíru.

Proč se obtížného hmyzu vůbec zbavovat?

Mimo to, že je hmyz otravný, přenáší spoustu nemocí. Především mouchy, které sedají na potraviny a kladou vajíčka. Jediná moucha, která si oblíbí pobyt u vás doma, může žít tři až čtyři týdny. Za tu dobu naklade spoustu vajíček a ani se nenadáme a máme dům plný much.

Mucholapka z roličky a lepící pásky

Roličku jednoduše omotejte oboustrannou lepící páskou a postavte dle libosti někam do místnosti. Takto můžete klidně i dvě nebo více roliček. Roličku můžete postavit nebo zavěsit. Pokud nemáte žádnou roličku, použijte klidně jakýkoli pevnější papír nebo plastovou podložku. Zkrátka něco, kde lze nalepit pásku. 

Mucholapka z roličky a medu

Roličku natřete celou pomocí lžičky nebo nože medem, mimo spodní část, kde budete roličku držet. A také proto, že kdybste natřeli roličku celou, med by mohl stékat a kapat na podlahu. Proto nedávejte med na celou část roličky. Takovou pastičku můžete opět někam postavit nebo udělat do roličky v horní části naproti sobě dírky a provléknout provázek na zavěšení.

Pastička na octomilky

Mouchy nejsou jediným otravným hmyzem v domácnosti. Život nám mohou znepříjemnit i octomilky. I s nimi se dá snadno skoncovat. Nalijte do skleničky tak 3 cm medoviny nebo zředěného medu či sirupu, přikryjte vrch potravinovou folií s dírkami a vyčkejte – během okamžiku se na tuto laskominu octomilky slétnou. Zatočte skleničkou a spláchněte ze stěn skleničky všechny octomilky a postup znovu zopakujte a připravte si čistou pastičku s novým lákadlem.

Místo medoviny lze vložit i kousek ovoce nebo pytlíky vylouhovaného čaje do mističky, kterou překryjete opět potravinovou fólií s dírkami. Zajistěte folii gumičkou, aby se nesmekla dolů. Mušky se dostanou dovnitř ale ven už ne. Jakmile bude mistička plná octomilek, spláchněte je proudem horké vody a připravte novou past.

Fotografie: Pixabay, CleaningLovetoknow