Červená nit na zápěstí má významnou duchovní a esoterickou sílu. Nejde jen o pověru

Fotografie: Lev Kolobov / Creative Commons / Attribution 2.0

Tento trend se objevuje čím dál víc. Možná jste ji zahlédli na někom z přátel nebo u příbuzných. A ne, nemají červenou nit kvůli tomu, že je to jejich oblíbená barva.

Zmíněný náramek tvořený červenou šňůrkou má totiž významnou duchovní a esoterickou sílu. Nejde přitom jen o pověru, zvyk má svou reálnou historii, ovšem málokdo už zná skutečný původ. Prostý náramek pochází z judaistické tradice, chopili se ho ovšem lidé po celém světě bez ohledu na víru, kterou sami vyznávají. Jeho pomocí můžete odstranit negativní energie ze svého domova, tím pádem i života. Ale odkud se vlastně vzal?

Náramek nošený biblickou Ráchel

Zapletená červená nit je připisována biblické Ráchel. Podle kabaly jde o kruh ochranné síly před „zlým okem“. Tak jsou popisovány hlavně pocity závisti a žárlivosti pocházející od jiných lidí. Talisman sloužil i k utlumení okolní zášti. Právě zlé oko nám podle biblických výkladů brání v naplnění našeho osudu. Zároveň může přispět k tomu, že ztratíme, co už máme. Pokud jsou legendy pravdivé, pak náramek leží i na hrobě Ráchel.

Podle kabalistů je klíčové vázat tuto nit na levé straně, tedy na levé ruce. Ta je totiž považována za oblast, kterou do těla energie vstupuje (jakákoli), zatímco pravá spíše rozdává. Červená barva symbolizuje nebezpečí, a tudíž i štít, jenž proti němu působí a chrání nositele. Zvláštní význam má také 7 uzlů, které se na náramky dělají. Každý z nich totiž představuje jednu duchovní dimenzi. Nositel se zároveň musí zbavit negativních myšlenek.

Jaké další metody na zlé oko platí?

Každá kultura na světě zná nějaké symboly sloužící ochraně před negativními silami. Jedním z nich je i modré oko pocházející ze starověkého Řecka. V tureckých domovech se zase ujal amulet nazar. Ať už se jedná o domy, auta, obchody nebo školy, tento malý předmět odhání zlo a naopak přináší štěstí. Stejně jako další duchovní předměty se však postupem času stal běžnou ozdobou, aniž by uživatelům byl znám jeho původní význam. Můžete ho najít i rovnou na oblečení.

talismany
Fotografie: Pixabay

Ze středomořské kultury se dochovala i Fatmina ruka. Talisman sdílený jak židy, tak i muslimy rovněž chrání před negativními emocemi. Jedním z velmi univerzálních prvků proti zlému oku je minerální sůl. Používá se i jako hranice proti démonům a zlým bytostem, symbolizuje totiž naprostou čistotu. Proto se používá i během křesťanského křtu. Kabalisté ji dávají do plátěných váčků a ukrývají ji v rozích domu, aby vytvořili ochranný štít.

Zdroj: Santeplusmag