Dítě v ZOO hodilo láhev s pitím do expozice orangutanů. Chytrá opice si vyrobila hák, aby se k láhvi dostala

Fotografie: Calistemon / Creative Commons / Attribution 2.0

Roční chlapec byl tak nadšený z pobíhajících opic, že svoji láhev s pitím prudce odhodil. Ta se odrazila tak nešťastně, že skončila blízko orangutana. Nikdo nechápal, co s ní pak udělal.

Byla to jeho první návštěva v zoo. Teprve roční chlapeček ještě seděl v kočárku. Brzy se dostali i k výběhu opic, kde strávili dlouhou dobu, protože opice se návštěvníkům zrovna začaly předvádět. Maminka chlapce byla jejich představením natolik zaujatá, že chvíli nedávala pozor na malého chlapce. Jeho láhev s pitím tak skončila za plotem. Všichni návštěvníci pak nevěřili vlastním očím, když viděli, co orangutan vymyslel, aby se k láhvi dostal.

Láhev orangutana velmi zaujala

Skutečný zážitek si odnesli návštěvníci zoo v Los Angeles. A to vše díky malému Crusovi, který samým nadšením z bláznivých opic odhodil svoji láhev s pitím. Jeho maminka CaShawna Wright už mohla jen pozorovat, jak se láhev skutálela do tůňky s vodou, jen pár metrů od plotu, za nímž byla expozice opic. Maminka ihned zavolala na vedení zoo, aby je o této malé nehodě informovala. Zdálo se však, že láhev je v bezpečí.

Co se ovšem stalo chvíli potom, opravdu nikdo nečekal. Orangutana, který seděl poblíž, spadlá láhev velmi zaujala. Neustále ji fascinovaně pozoroval. Od plotu však byla příliš daleko. A tak se nejdříve pokoušel plácat do kaluže, v níž láhev ležela, ale ta se ani nehnula. Pak se orangutan na chvíli vytratil. Vzápětí se však vrátil s důmyslným nástrojem.

Chytrá opice si vyrobila hák, aby se k láhvi dostala

Teď už ho zaujatě pozorovali všichni návštěvníci. Přinesl si dlouhý pruh kartonového papíru, jehož konec zahnul, aby na něm vytvořil improvizovaný háček. Papír pak protáhl mezerou v plotě a skutečně se mu podařilo láhev zachytit a přitáhnout si ji dostatečně blízko, aby ji mohl vzít do ruky. Všichni návštěvníci mu za jeho výkon nadšeně tleskali. Pyšný orangutan se na oslavu vítězství z láhve napil. „Když jsem se na něj podívala, měl na tváři lišácký úsměv, rozhlížel se kolem, tleskal a usmíval se na lidi.“

@cashinthecity Eventful day at the #lazoo #losangeleszoo #zooouting #orangutans #primates #motherhood #momlifebelike #boymom ♬ original sound – cashinthecity

Maminka chlapce pak video zachycujícího počínání chytrého orangutana umístila na TikTok. Do rána mělo 22 milionů zhlédnutí a okomentovaly ho desetitisíce lidí. Za dva dny ještě kontaktovali zoo, aby věděli, že se orangutanovi po napití nic nestalo. Museli ho dát na pozorování, i když šlo jen o jablečnou šťávu, přece jen to bylo něco, co běžně nekonzumuje. Vše však bylo naštěstí v pořádku.

Jejich přirozené teritorium se neustále zmenšuje

Orangutani jsou velmi inteligentní a je o nich známo, že si vyrábí primitivní nástroje i ve volné přírodě. Jsou schopni identifikovat až 72 různých symbolů, což svědčí o tom, že si dokážou tvořit symbolickou slovní zásobu a mají dlouhodobou paměť. Vidět takto inteligentní zvířata v kleci tak není úplně milý pohled. Často je však zoologická zahrada jediným místem, kde některé druhy zvířat mohou přežít.

Problém s tímto konkrétním druhem, orangutanem bornejským, je v tom, že rapidně ubývá deštných pralesů v Indonésii, což je jejich přirozené prostředí. Paní Wrightová se tak díky natočeným záběrům snaží zvýšit povědomí o tomto ohroženém zvířecím druhu a upozornit na to, jaký vliv má odlesňování pralesů na divoká zvířata.

Zdroj: YahooLife

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*