Orchidej patří k oblíbeným pokojovým rostlinám. Podívejte se na nejčastější chyby při jejich pěstování

Orchidej patří k oblíbeným pokojovým rostlinám, které bohužel především laikům dlouho nevydrží. A tak se z její krásy a půvabu mohou těšit jen krátkou dobu. Nebudeme vás zbytečně zatěžovat všemi složitostmi okolo jejího pěstování, zaměříme se spíš na nejčastější chyby, které vedou k tomu, že namísto aby orchidej kvetla, tak chřadne. Protože jen při správné péči pokvete opět a stane se královnou vašeho obýváku.

Málo vzduchu

Že má orchidej málo vzduchu poznáte tak, že začnou ochabovat její listy a kořeny směřují ven z květináče. Stává se to často při špatné volbě substrátu. Ten by měl být z větších kusů, aby mezi nimi mohl vzduch proudit. Pokud si myslíte, že máte dobrý substrát pamatujte, že kůra či jiné větší kusy zamíchané do substrátu se mohou časem rozpadnout a rostlina se dusí – zkuste orchidej přesadit a vyměnit starý substrát za nový.

Nevhodná zálivka

Pokud používáte k zalévání vodu z kohoutku, může obsahovat hodně soli, která kytce škodí. Vodní kámen ulpí na kořenech a kytka začne vadnout. Nejlepší je používat vodu dešťovou, pokud jí nemáte, před zaléváním vodu z kohoutku nejdřív převařte a nechte vystydnout. Tak se podstatná část vodního kamene vysráží, případně namíchejte jeden díl destilované vody a dva díly vody z kohoutku.

Nesprávné rosení

Ačkoliv orchideje vyžadují vlhký vzduch, jak jsou zvyklé z přírody, ale tam je také osuší vítr, tudíž se voda na listech nedrží zbytečně dlouho. Voda, která na orchideji ulpí může zapříčinit rozvoj houbových chorob. Chcete-li orchideji dopřát dlouhodobě vlhkost, umístěte do její blízkosti odpařovač, misku s vodou anebo fontánku.

Průvan

Orchidej potřebuje sice zajistit proudění vzduchu, ale klasický průvan (především v zimě) ji může zahubit. Dejte si proto na průvan pozor. Někteří pěstitelé si pořizují drobné větráčky z PC.

Obrázek: pixabay