Orchideje celoročně krásné jako když jste si je přinesli domů. Stačí se držet několika zásad

Fotografie: Freepik

Péče o orchidej není nijak obtížná, má však jisté zákonitosti. Je to totiž velmi rozmarná rostlina a pokud ji nedáte to, co potřebuje, může začít hynout. Inspirujte se následujícími pěstitelskými radami, které vám péči usnadní.

Začněte s nenáročnými druhy orchideje

Orchidejí se na světě vyskytuje hned několik druhů. Pokud jste ovšem začátečník, vyberte si druh, který je nejméně náročný na péči. Takovým je například orchidej zvaná Phalaenopsis. Seženete ji v podstatě v každém zahradnictví nebo květinářství.

Fotografie: Freepik

Jak se o orchidej starat během roku?

A nyní si řekněme něco k samotné péči o orchidej. Jaké podmínky jí dopřát, aby prospívala?

  • Zajistěte měkké světlo: to znamená, že byste orchidej neměli umístit na stanoviště s přímým slunečním svitem. Ideální je tedy parapet u oken orientovaných na západ či východ.
  • Zaměřte se na specifické zalévání rostliny i vhodnou vlhkost v místnosti: orchidej je tropický druh rostliny, proto vyžaduje zvýšenou vlhkost prostředí. Tu zajistíte například difuzéry nebo pravidelným kropením listů rozprašovačem. Zálivku pak provádějte tak, že orchidej umístíte do lavoru s odstátou vodou, necháte nasát asi dvacet až třicet minut tekutinu a zbytek odlijete z květináče. Tento proces stačí provádět jednou za 7 až 10 dní.
Fotografie: Freepik
  • Myslete na pravidelné hnojení orchideje: jako každá zeleň, i orchidej potřebuje ke svému zdárnému růstu minerální látky a vitamíny. Zakupte si v zahradnictví tekuté hnojivo a aplikujte dle návodu minimálně jednou a měsíc.
  • Nezapomeňte na přesazování: pokud máte orchidej doma na parapetu už nějaký ten pátek (cca 2 roky), měli byste ji přesadit do jiného květináče. S kořeny však zacházejte opatrně, abyste je nezlomili. Použijte rovněž čerstvý substrát složený z rašeliny a kůry. Nádoba je vhodná průhledná.
Fotografie: Freepik

Další pěstitelské tipy

A v neposlední řadě zajistěte orchideji vhodnou teplotu v místnosti. Rostlina snese tu běžnou pokojovou, ovšem ideální je pro stimulaci květu teplota mezi 12 až 18 °C. Pokud zaznamenáte u orchideje suché lístky nebo květy, odstraňte je.

Zdroj: GardeningKnowHow

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]