Osm signálů, které ukazují, že srdce nefunguje tak, jak by mělo

Srdeční problémy nejsou ničím výjimečným. Například jenom ve Spojených státech na ně zemře ročně více než 600 000 lidí. Statistiky pro Evropu, nebo jiné oblasti na tom nejsou o nic lépe. Zatímco dříve byl důvodem hlavně vyšší věk, dnes se do popředí dostávají i problémy spojené s aktuálním životním stylem. Problémy se srdcem mohou být i civilizační chorobou, kterou si způsobujeme sami.

Kdy se mohou problémy se srdcem objevit?

Dříve byly problémy se srdcem spojeny hlavně s vyšším věkem. Ten je dnes také jeden z důvodů, ale rozhodně není jediný. Komplikace se mohou objevit i u mladších lidí. A to hlavně těch, kteří se špatně stravují, málo spí, jsou nervózním, trpí obezitou, nebo mají jiné problémy plynoucí z aktuálně životního stylu. Nutno říci, že lidské tělo varuje, že něco není v pořádku. A jak? Toto je 8 signálů, které je třeba sledovat.

Nespavost

Nemůžete dlouhodobě usnout? A pokud usnete, tak se zase několikrát za noc probudíte? Obojí značí, že s vaším tělem není něco v pořádku. Jsou studie, které poukazují na to, že problémy se spánkem mohou odkazovat právě k srdečním chorobám. Pozor na to. Sledujte, kolik hodin denně naspíte a jak rychle večer usnete.

Světlá kůže

Je vaše kůže až příliš světlá? Pokud to není pigmentem, může to znamenat, že srdce nezvládá dobře pumpovat krev do celého těla a vaše kůže bledne. Někdy se dokonce může objevit i drobné namodrání vaší kůže. To už je stav, kdy byste daný problém neměli brát na lehkou váhu.

Častý kašel

Pokud kašlete a není to z důvodu nachlazení, nebo z důvodu, že vám něco zaskočí, dejte si pozor. Pravidelný kašel bez jakéhokoliv vysvětlení může také naznačovat, že můžete mít problémy se srdcem. Stejně tak ale může znamenat i problémy s plícemi. I ty jsou však dobrým důvodem návštěvy lékaře.

Psychické problémy

Na základě několik studií došlo ke zjištění, že když člověk trpí úzkostí, nemusí být problémy nutně jenom v jeho hlavně. Mohou být také v jeho srdci. Jestliže začínáte trpět na psychické problémy, nechte si vyšetřit nejenom svou hlavu, ale i ten nejdůležitější sval ve vašem těle. Obojí spolu může souviset.

Nechutenství a nevolnost

Nemáte dlouhodobě hutě k jídlu? Ani na své oblíbené pokrmy? A když už je sníte, je vám spíše na zvracení, než že by se dostavilo uspokojení z dobrého jídla? I tato kombinace stavů může naznačovat, že máte problémy se srdcem. Zvláště, pokud daný stav nechutenství trvá delší dobu.

Skvrny na kůži

Objevily se z ničeho nic na vašem těle skvrny? Nebo se zde objevila vyrážka? Pokud po několika dnech nezmizí a vy přitom neznáte žádnou logickou příčinu, zkuste se také zamyslet nad tím, zda problém nebude ve vašem srdci. Nemusí to být nic neobvyklého.

Mdloby a ztráta vědomí

Začínáte se cítit apaticky? Z ničeho nic se vám udělá špatně? A stalo se vám už i to, že jste omdleli a ztratili vědomí bez nějaké vysvětlující příčiny? Neberte tento stav na lehkou váhu, jelikož to může znamenat problémy se srdcem. Konkrétně v nedostatečném průtoku krve celým vaším tělem.

Otoky nohou

Ty mohou mít řadu příčin, jako problémy s lymfou, nebo nedostatek tekutin, či horko. Když se ale otoky nohou objeví z ničeho nic, ukazuje to na fakt, že něco ve vašem těle nepracuje správně. A může to být dokonce i srdce. Pozorujte svá lýtka, ale i oblast kotníků, nebo nártů.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]