Škopkový recept vrátí záclonám původní svěžest za 30 minut působení

Fotografie: Depositphotos

Pamatujete si, jak jste je věšeli poprvé a bílou barvou doslova svítily. Mezitím se na nich ale usazoval prach a další nečistoty, takže nyní jsou šedé.

Záclony před každým praním pečlivě vybělte. Podle exponovanosti místa a prachové zátěže byste je měli prát přibližně jednou za 2 měsíce. Vše se samozřejmě odvíjí od toho, kolik prachu a dalších nečistot se ve vaší domácnosti vyskytuje. Provádíte-li například rekonstrukci nebo jiné práce, bude úklid včetně záclon potřeba častěji. Dalším negativním vlivem je přirozeně kuřácká domácnost. V takovém případě je potřeba vyšší frekvence praní záclon.

Rizikové oblasti domácnosti

Stejně tak jsou vystaveny více vlivům, pokud visí v kuchyni. Tam se do nich zažírají nejrůznější výpary z vaření, které nesou mastnotu a další drobné částice. Ačkoli to tak nevypadá, dle zkušeností se zašpiní opět mnohem rychleji než v jiných částech domácnosti. Dobře, to je popis negativních vlivů. Ale co očista? Jakými způsoby se dá snadno a bez přílišné chemie pomoci záclonám k původnímu krásnému stavu?

Prášek do pečiva a spojení s jedlou sodou

Obě zmíněné suroviny jsou stabilní součástí kuchyňského vybavení. Bez problémů je však můžete použít i na čištění záclon a jde o jednu z nejlevnějších existujících metod. Chcete-li mít záclony opět jako sníh, nachystejte si roztok z jednoho balení prášku do pečiva a jedlé sody v několika litrech vody. Je možné použít i pouze jedlou sodu, ale stále v množství vody, do kterého namočíte záclony kompletně. Nechte je v jakémkoliv škopku 30 minut a pak je normálně vyperte. Tento škopkový recept se o vše postará.

Vždy ovšem volte šetrný program a rozhodně se vyhněte jakémukoli odstřeďování. Na trhu existují i speciální prostředky na záclony s aktivní složkou proti zašednutí. I v náročném prostředí tak původní bělost vydrží o něco déle. Používejte je ale jen na bílé záclony. U čehokoli barevného si vystačíte s práškem na barevné prádlo. Nepřidávejte aviváže ani další změkčovadla. Hrozí totiž, že vlákna ztratí pevnost a začnou se časem rozpadat.

Fotografie: Depositphotos

Domácí metody versus chemie

Proč je vlastně obecně lepší čistit záclony tímto nebo podobnými způsoby místo komerční chemie? Chemikálie totiž mohou ovlivnit barvu záclon a dovedou poškodit i životnost tkaniny. Mnoho hospodyň se svěřilo s tím, že agresivní čističe vedly k rychlému rozpadu a nutnosti pořídit zcela nové záclony. Proto se místo toho postupně uchýlily právě k domácím receptům, které si nemohou vynachválit.

Zdroj: Genialne

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*