Orchidej je považována za královnu všech květin. Pokud se o ni ale staráte špatně, může jí to způsobit několik zásadních problémů. Avšak nezoufejte, mnohdy jde rostlina zachránit.
Orchidej je vytrvalá kvetoucí rostlina se stálezelenými listy, která má ráda teplo a vlhko. Lze ji pěstovat v květináčích, jako pokojovou rostlinu, nebo v okenních truhlících. Existují různé druhy, ale nejznámější je orchidej Phalaenopsis, zvaná také jako motýlí orchidej. Tato rostlina je nenáročná na péči, ale pokud jí nejsou poskytnuty správné podmínky, může uvadnout. Zjistěte, jak ji zachránit v 5 krocích.
Jak zachránit umírající orchidej
Abyste mohli o orchidej pečovat a udržovat ji v dobrém stavu, musíte znát podmínky, ve kterých se pěstuje. Někdy může být pro rostlinu osudné příliš mnoho nebo naopak málo vody. Měli byste však vědět, že umírající orchidej je možné zachránit. Dodržením těchto kroků budete moci připravit rostlinu na nový rozkvět, aby mohla svými krásnými květy ozdobit váš domov.
Pozorujte orchidej a zjistěte, v čem je problém
Pro správnou péči je důležité rostlinu pečlivě prozkoumat. To vám pomůže rozpoznat příčinu jejího vadnutí a určit, zda umírá, nebo je pouze v klidovém stádiu. Pokud listy opadávají, neznamená to, že orchidej odumřela, ale nachází se v období klidu. Jestliže jsou její listy žluté, značí to postižení nějakou chorobou, a mají-li tmavě zelenou barvu, rostlina trpí nedostatkem světla.
Odumírající orchidej poznáte podle vysušených listů a měkkých, hnědých nebo dokonce černých kořenů. Hlavní příčinou odumírání orchidejí je nadbytek vody, který jim způsobuje hnilobu. Rostlinu však můžete zachránit, pokud má ještě zdravé vzdušné kořeny.
Vyčistěte kořeny orchideje
Chcete-li vyčistit kořeny rostliny, je důležité ji opatrně vyjmout z květináče. Poté odstraňte všechny kousky zeminy, jež na nich ulpěly. Může to být mulč, mech nebo kůra použitá v zemině pro květináče. Poté kořeny opláchněte vodou, abyste je zbavili všech usazených nečistot.
Odřízněte odumřelé kořeny
Pomocí vydezinfikovaných nůžek odstřihněte všechny kořeny, které se zdají být měkké, kašovité, hnědé nebo černé. Ponechte si pouze zelené kořeny nebo ty se zelenými špičkami. Pokud hniloba zasáhla i stonek, zastřihněte jej těsně pod listy a odstraňte všechny vysušené nebo poškozené listy a okvětní lístky.
Přesaďte svou orchidej
Přesazení umožňuje dát rostlině nový substrát, a tím i další přísun živin, které pomohou orchideji znovu vykvést. Zvolte průhledný plastový květináč, abyste mohli pravidelně kontrolovat stav kořenů. Jako zeminu do květináčů je nejlepší použít kousky kůry, vlákna dřevěného uhlí nebo mech sphagnum. Zvažte také umístění hliněných kuliček na dno květináče pro podpoření drenáže. Nezapomeňte přesazenou rostlinu lehce zalít, aby se půda zvlhčila.
Dbejte na správné stanoviště
Umístěte orchidej na světlé místo, ale nevystavujte ji přímému slunečnímu záření. Mohlo by dojít k popálení listů rostliny, proto raději zvolte polostín. Jelikož nejsou příliš odolné, potřebují také teplo. Udržujte je při teplotě od 18 do 21 °C, mimo průvan a zdroje tepla, jako jsou radiátory, které vysušují vzduch. Orchideje oceňují vlhkost a je vhodné je zalévat nevápenitou vodou, například dešťovou, a při pokojové teplotě, aby nedošlo k teplotnímu šoku, jež by poškodil kořenový systém rostliny.
Občas také zamlžujte listy orchidejí a nenechávejte v podmisce nebo květináči stát vodu. Dbejte na ochranu orchidejí i před škůdci, jako jsou mšice a mouchy.
Zdroj: GardeningKnowHow