Už jste letos zaseli rajčata, nebo se teprve chystáte? Rozhodně musíte vyzkoušet tuto geniální metodu, díky níž získáte pevné a silné sazenice.
Každý má svůj osvědčený způsob, jak vysévat semínka rostlin. Některé metody však fungují lépe než jiné. Zkušený zahradník se s ostatními podělil o způsob, jakým vysévá rajčata on. A je opravdu geniální. Sazenice rostou rovnoměrným tempem, jsou silné, vzpřímené a nevytahují se. Ve videu níže se můžete podívat na detailní postup, jak na to.
Rajčata vyséváme od půlky března
Rajčata patří k rostlinám, které je třeba předpěstovat doma, než je v květnu umístíte na záhon. Jsou citlivá na zimu, a tak musí malé rostlinky zůstat nějakou dobu v teple. Ideální chvíle pro výsev rajčat je polovina března, ale můžete začít i později. Příliš brzké setí se nedoporučuje, protože rostliny pak zbytečně přerůstají a mohou se polámat dříve, než je budete moci dát do záhonu.
K této metodě setí si připravte větší plastovou misku, do níž nasypte výsevní substrát. Ten by měl obsahovat kompost, vápník a fosfor. Jeho optimálním pH je 5,5–6,5. Substrát dobře zarovnejte, aby nikde nebyly výrazné prohlubně. A nyní přijde geniální trik s toaletním papírem. Utrhněte proužek toaletního papíru nebo papírového ubrousku a položte ho na substrát. Pruhy papíru vyložte celý povrch.
Semínka vysejte do řádků
Nyní rozprašovačem nebo jemným proudem vody zalijte papír. Nešetřete, papír musí být opravdu hodně nasátý vodou. Pokud sázíte více druhů rajčat, rozdělte si pomocí špejlí osevní plochu. Nyní začněte na mokrý papír dávat jednotlivá semínka. U této metody se neseje na husto, ale semínkům se nechává velký prostor. Vysejte je tedy 3 cm od sebe, v řádcích vzdálených přibližně 4 cm.
Sazenice tak budou mít po dlouhou dobu dostatek prostoru a díky tomu můžete oddálit jejich pozdější přesazování. Budou tak mnohem silnější a v nové nádobě rychle zakoření. Poté, co budete mít misku osetou, odstraňte špejle a zasypte je jedním centimetrem zeminy. Na zasypání se doporučuje méně výživný substrát, který je ale lehký, udržuje vlhkost a propouští vzduch. Ideální je kokosový nebo rašelinový substrát.
Dejte je na teplé místo
Nyní už jen stačí svrchní vrstvu substrátu bohatě pokropit vodou a misku dát na teplé místo, ideálně s teplotou 25 °C. Pokud takto teplé místo rajčatům nemůžete poskytnout, můžete si pořídit speciální vyhřívanou dečku, která je zespoda oteplí. Misku také v tomto případě zahradník ničím nezakrývá. I když fólie udržuje v substrátu vlhké klima, může nakonec vést i k přemnožení plísní. Substrát stačí udržovat vlhký a za pět dní byste měli zaznamenat první klíčky.
Použití toaletního papíru při výsevu poskytuje semínkám dostatečnou vlhkost pro rychlejší naklíčení, a navíc jsou všechna semínka v jedné výšce. Nestane se tak, že máte různě velké sazeničky, protože některá semínka propadla hlouběji do substrátu. Pokud rádi experimentujete a stále jste nenašli svůj optimální výsevní postup, rozhodně tento trik vyzkoušejte.
Zdroj: Webniusy
Napište komentář