Pes zachránil desítky životů. Seznamte se s opravdovým hrdinou, který zaslouží nejeden pamlsek

Fotografie: Freepik

Záchranný tým se svými čtyřnohými pomocníky je připraven k akci. Seznamte se se psem Chuckem, který většinu svého života strávil zachraňováním lidí na vodě.

Od roku 2010, s nástupem tepla, se každý víkend scházejí kynologové se psy v pátrací a záchranné stanici Strogino. Zatímco se dospělí opalují na břehu a děti staví hrady z písku, chlupatí dobrovolníci zdokonalují své dovednosti při záchraně rekreantů. Chuck je novofundlandský záchranářský pes, kterému je 7,5 let. Tito obávaní, chundelatí psi již dlouho doprovázejí rybáře na jejich lodích. Pomáhali rybářům vytahovat sítě a už se osvědčili jako skvělí záchranáři, protože jejich těla byla plná velké síly, jejich povahy nevídané odvahy a jejich duše touhy pomáhat.

Novofundlanďané, labradoři a další

Ne každý pes se může stát členem záchranného týmu. Podle mezinárodních zkušebních řádů pro záchranářské psy na vodě musí zvíře zvládnout přistavení driftujícího člunu s pasažéry ke břehu. A tento úkol zvládne jen velmi silný pes. Nejčastěji na vodě pracují právě Novofundlanďané, kteří se vyznačují svou obrovskou velikostí a dlouhou černou srstí.

Fotografie: Freepik

Zástupci tohoto plemene jsou ideálně uzpůsobeni pro plavání: jsou silní a otužilí, na tlapkách mají membrány, které napomáhají rychlému pohybu, a speciální struktura tlamy umožňuje postupný odtok vody z tlamy, aniž by se hromadila. Novofundlanďané absolutně nejsou agresivní, a dokážou zachránit člověka z vody – zvířata se starají o plavce a instinktivně vycítí nebezpečí. Reagují na ně hlasitým štěkotem a na povel psovoda jsou připraveni pomoci.

Jaký je záchranný algoritmus

Každý trénink je nejen jasně organizovanou akcí, ale také fascinujícím představením pro obyvatele procházející se podél pobřeží. Vše začíná rozcvičkou na souši. Psi poslouchají každé slovo psovoda a po splnění úkolu dostávají chutnou odměnu. Dalším úkolem je společné plavání s majitelem. Deset až patnáct velkých chlupatých psů v oranžových vestách a psovodi v neoprenu na povel vůdce vstoupí do vody a plavou v rovnoměrné linii k bójkám. To je nutné, aby si zvíře i člověk na vodu zvykli.

Fotografie: Freepik

Hlavní fází výcviku je záchrana tonoucího muže. Ke zdokonalování této dovednosti existuje několik úkolů: záchrana osoby v bezvědomí, záchrana pomocí kruhu, tažení člunu. Obecně je mechanismus působení psa a člověka podobný: tonoucí začne narážet rukama do vody a křičet, psovod dává psovi povel „Vpřed!“ a zvíře se ponoří do vody. Po dosažení oběti pes plave dolů po jeho pravici, uchopí rukojeť na vestě psa a společně jdou ke břehu.

Chuckovo „psí poslání“

Jedním z týmu je pes Chuck, který se evidentně pro tuto náročnou práci narodil a lidé mu v ní bezmezně důvěřují. Pes jako štěně miloval vodu a ze zvědavosti skákal do koupacích jezírek. Během výcviku v záchranném centru byl Chuck vyškolen v záchraně tonoucích. Nyní pokračuje v tréninku a hlídá rekreanty na místní pláži. Když Chuck před několika lety začal hlídkovat na pláži, nevěděl, jak rozlišit ty, kteří potřebují pomoc, od těch, kteří si chtějí jen zaplavat. Snažil se všem ve vodě pomoci.

Fotografie: Freepik

Chlupatý záchranář nyní neomylně pozná, zda se člověk topí, nebo se jen cáká ve vodě. Pozná chování topících se lidí. Velkou výhodou Novofundlanďana při této práci je, že tento 60 – 65 kilogramový obr dokáže na svých „ramenou“ vynést z vody i několik lidí zároveň. Nebude pro něj také vůbec obtížné táhnout loď, která váží až 1,5 tuny.

Chuck ví, že tonoucí, který se potápí hlavou, nemůže žádat o pomoc. Poté vybuduje zkratku k cíli a spěchá mu na pomoc. Při práci se pes pohybuje jistě, rozvážně, všechny jeho pohyby jsou jasné a vždy vedou ke správnému výsledku. O víkendech ho na jeho postu střídají kolegové z Newfoundlandu se svými dobrovolnými majiteli. A rekreanti se s nimi rádi fotí.

Zdroj: Gesellschaft

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]