Orchideje jsou květiny rozšířené hojně po celém světě. Nejvíce jich je však v tropických oblastech. Rozeznáváme až přes 800 jejich rodů, v Česku je jich z tohoto počtu k vidění asi 24. Orchidej je jakousi královnou pokojových rostlin. Oplývá krásnými květy, které mohou mít různé barvy, nejčastěji bílou, růžovou, nebo modrou. Nejčastěji pěstovanou orchidejí u nás je Phalaenopsis.
Zásady péče o orchideje
Až si budete do interiéru orchideje pořizovat, zjistěte si o konkrétním druhu co nejvíce informací. Dle nich pak můžete dát rostlině adekvátní péči. Mezi základní pravidla péče o orchideje patří:
- Pravidelná zálivka: orchideje postačí zalévat až v momentu, kdy uvidíte, že je substrát v květináči suchý. Zálivka se provádí u těchto květin velice specificky. Obvykle postačí jednou za týden orchidej s květináčem ponořit do vody, rostlina si tak vezme potřebnou vláhu a zbytek odlijete. Rozhodně nesmí stát ve vodě. Ideální je zalévat orchideje vodou dešťovou, nebo odstátou kohoutkovou.
- Dostatek světla: orchideje umístěte na světlé místo, ovšem ne na přímé sluneční světlo, mohlo by tak dojít k seschnutí a poškození listů. Nejlepší místa jsou ta, která jsou situovaná na jižní, či východní stranu bytu.
- Udržujte v místnosti stálou teplotu: pakliže máte v interiéru teplotu v rozmezí 15 až 20 stupňů Celsia, orchidejím se bude dařit. V horkých dnech, kdy teplota přesáhne 20 stupňů Celsia je dobré květinu umístit na chladnější místa. Vysoké teploty orchidejím příliš nesvědčí.
- Orchideje neroste: mohli byste tím podpořit růst plísní, nebo houbovitých chorob u rostliny. Pokud budete chtít zvlhčit vzduch, ideálním řešením je pořídit zvlhčovač vzduchu.
Květiny čas od času hnojte a přesazujte
Orchideje přivítají, když je jednou za čas budete hnojit. Vyžadují hnojiva hlavně s obsahem dusíku, draslíku a fosforu. Hnojení rostliny se doporučuje provádět intenzivněji v období jaro a léto, a to jednou za čtrnáct dní, v zimě postačí jednou z a měsíc.
Pokud orchidej vyroste a potřebuje přesadit, volte vždy průhledný květináč s otvory ve dnu. Substrát by měl být lehký, aby kořeny květiny mohly dýchat. Vybírejte tedy v zahradnictví takový, který je vhodný přímo na orchideje. Vhodné je půdu i mulčovat například kousky stromové kůry (z borovice, nebo jedle), či mechem.
Fotografie: Pixabay, Freepik