Pěstovat cibuli je možné téměř kdekoliv díky igelitovému sáčku

K pěstování cibule nemusí docházet jenom na vaší zahradě. Zvládnete to i doma a postačí vám k tomu igelitový sáček. Nebo několik jiných věcí. Takto jednoduché to může být, když víte jak na to. Společně si proto ukážeme několik osvědčených postupů.

Plastové sáčky

První metoda pěstování cibule je rozhodně tou nejvíce unikátní. Jsou na ní využity obyčejné plastové sáčky. Jako substrát je možné použít třeba klasikou zeminu, ale také starý papír, nebo třeba piliny. Možností je celá řada. Důležití je, aby substrát udržoval vlhkost.

Když sáček naplníte některým z doporučených substrátů, je třeba ho zalít, aby byl dostatečně vlhký. Vše také promíchejte, aby se voda dostala úplně všude. To uděláte tak, že obsah sáčku několikrát protřepete.

Potom můžete začít sázet svou cibuli. Lehce nakrojíte její část a potom už ji můžete vložit do sáčku se substrátem. A ne jenom jednu. Do sáčku jich dejte tolik, kolik se vejde.

Sáček nechte být, pouze ho pravidelně zalévejte, aby se vlhkost zachovala. Než cibule vzejde, bude to trvat dva až tři týdny. Během této doby cibuli pravidelně kontrolujte.

Po této době byste měli na první pohled vidět, jak jednoduché je pěstování cibule pomocí této metody. Mělo by docházet k rychlému růstu.

Plastové mističky

Nemusí to být jenom plastové sáčky. K pěstování cibule se mohou hodit také plastové mističky. Jsou odolnější a můžete je postavit kamkoliv. Třeba na váš parapet.

U mističek odřízněte, nebo sundejte vrchní víko, čímž jsou připravené k použití, které je podobné jako v případě sáčků.

Do mističek dejte zvolený substrát. Opět se může jednat o vlhkou zeminu, nebo piliny, nebo papír, nebo klidně směs daných složek.

Opět cibuli lehce nařízněte a jednoduše ji do mističky zasaďte tak, že ji položíte kousek do zeminy. A dále se o ni znovu nemusíte nijak starat, pouze ji zalévat.

Jakékoliv boxy

Třetí metoda pěstování cibule je založena na využití jakýchkoliv boxů. Tedy na využití jakýchkoliv nádob, kterou může být i přepravka.

Ani tady se postup nijak neliší od toho výše popsaného. Základem je substrát, dále jeho dostatečná vlhkost a na závěr zasazení. A za několik týdnů se můžete těšit na úrodu.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]