Plíseň je zdravotně závadná a pokud se vyskytne na našich stěnách, měli bychom okamžitě zakročit. K jejímu výskytu výrazně přispívá vlhkost a boj s ní je mnohdy velmi obtížný.
Vlhkost v domě je přirozená a to hlavně proto, že základová konstrukce je v přímém kontaktu se zemí. Díky tomu po čase dojde k absorbování vlhkosti, která následně stoupá výš a dostane se až do stěn v našem domově. Zde dochází k tvorbě plísní, které jsou nejen nevzhledná, ale i zdravotně nebezpečné.
Plísně se můžeme jednoduše zbavit přetřením nebo oškrabáním, toto je ale pouze dočasné řešení, protože plíseň se zanedlouho objeví zase. Je potřeba přistoupit k řešení, které bude razantnějšího charakteru.
Postřiky nám mohou pomohou opticky, problém ale nevyřeší
Řešením, které je pouze chvilkové, je použití bělidla. Na zeď můžeme aplikovat bělidlo v kombinaci s vodou, obojí smíchané ve stejném poměru. Roztok jednoduše přelijeme do ostřikovačů a nastříkáme na napadenou zeď.
Během manipulace je zapotřebí použít ochranné rukavice, ideálně v kombinací s brýlemi. Poté jednoduše stačí vzít do ruky kartáč a viditelnou plíseň ze zdi setřít. Toto řešení je ale pouze dočasné, protože si poradí s viditelnou plísní, ale ne s vlhkostí, která ji způsobuje.
Další možností je použití peroxidu vodíku. Do toho jednoduše stačí namočit hadřík a zasaženou zeď opatrně otřít. V obou případech se jedná o chemické látky, se kterými bychom měli přijít do styku pouze v omezené míře. Je tedy dobré před aplikací zajistit dostatečné odvětrávání prostorů a zamezit do místnosti vstup nejen našim dětem, ale i našim domácím mazlíčkům. Boj s plísní je dobré provádět během slunečného počasí, nikoliv když venku prší. Je také pravděpodobné, že aplikaci budeme muset opakovat pravidelně.
Rozdílnost je nejen v metodice, ale i ve financích
Méně drastickým způsobem, který se oproti výše uvedeným hodí i na barevné stěny, je kombinace vody, octu a alkoholu. Všechny tři přísady jednoduše smícháme ve stejném množství, přelijeme do rozprašovače a nastříkáme na zasažené zdi.
Pokud se plísně chceme zbavit natrvalo, bude zapotřebí přistoupit k razantnějšímu řešení. S největší pravděpodobností se nevyhneme kontaktování odborníka, který zhodnotí celou naši stavbu a navrhne nám nejlepší řešení, jak s vlhkostí v domě bojovat.
Vlhkost totiž může být způsobena vadným základem domu, ale i prasklinami ve stěnách nebo dokonce střeše. Nejlepším řešením poté je přidat do našeho domu hydroizolační prvky, musí se ale přijít na to, ze kterého místa se vlhkost do našeho domu dostává. Od toho se následně bude odvíjet i finanční náročnost celého zásahu, protože dle stupně zasažení vlhkostí může být zapotřebí udělat novou omítku, vyměnit střechu nebo dokonce odborně podříznout celé základy našeho domova.
Zdroj: Goodhousekeeping