Pojmenovali jsme nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí během praní

Fotografie: Freepik

Proč není prádlo kvalitně vyprané? Proč dochází k opotřebení nebo dokonce plesnivění pračky? Zjistěte, jak zefektivnit praní.

Odborníci, kteří se zabývají pračkami se shodují, že lidé po celém dělají nejčastěji 5 chyb, které vedou k neefektivnímu a nehospodárnému praní. Navíc dochází k nadměrnému zatížení pračky, a dokonce ke zvýšené spotřebě energií. Co byste rozhodně při praní dělat neměli?

Fotografie: Freepik

Praní při vysokých teplotách

Nejčastějším prohřeškem, proč má pračka příliš velkou spotřebu, je nastavení teploty. Samozřejmě, že při vyšších teplotách je prádlo lépe vyprané. Je ale velký rozdíl mezi teplou a horkou vodou, proto neplýtvejte zbytečně penězi a namísto pracího cyklu s teplotou 60 °C a vyšší nastavte nižší teploty, které jsou k prádlu šetrnější a také k vaší peněžence.

Přílišné používání aviváže

Čím více vůně, tím lépe? S aviváží a změkčovadly tkanin byste to neměli přehánět, protože podle odborníků vlivem aviváže dochází ke snížení absorpce vody a horšímu vyprání především ručníků, povlečení a dalšího prádla. Vlivem špatného praní navíc dochází k usazování zbytků prášku a vzniku plísní a hniloby. Speciální tkaniny nadto mohou avivážemi ztratit své jedinečné vlastnosti, jedná se především o funkční a termo prádlo.

Fotografie: Freepik

Vkládání malých objemů prádla

Jeden, dva kousky a zmáčknout knoflík? Nedostatečné zatížení bubnu je častý prohřešek, dochází ke zbytečnému opotřebení pračky, ale také k plýtvání pracími prostředky a energiemi.

Přetěžování bubnu pračky

Druhým nešvarem je naopak napěchování pračky prádlem k prasknutí. V tom případě nedojde k řádnému vypraní tkanin, protože voda a prací prostředek nemají možnost prostoupit do nitra. Současně dochází k poškozování bubnu a zkrácení životnosti pračky.

Fotografie: Freepik

Zavírání dvířek po praní

Nezáleží jen na samotném praní, ale též na údržbě. Po praní je vhodné vytřít suchou utěrkou gumu u dvířek, ve které se může usazovat voda nebo zbytky prášku.

Současně je dobré nechat dvířka do dalšího praní otevřená, aby nedocházelo ke kondenzaci zbytkové páry, zatuchnutí bubnu a jeho zapáchání, a mimo jiné současně vzniku plísní.

Zdroj: Redakce

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]