Policejní psovod nikdy nezapomene na první den psího hrdiny ve službě. Pohřešovanou matku a dítě našel během několika hodin

Fotografie: Depositphotos

Rozsáhlé pátrací akce po ztracené matce a jejím dítěti se zúčastnili důstojníci, dobrovolníci horské záchranné služby, vrtulník i zkušení psovodi.

Když si policejní psovod Peter Lloyd z anglického města Powys bral do služby nového psa, netušil, že právě jeho čtyřnohý parťák bude hrát v případu zmizení mladé ženy zásadní roli. Nově licencovaný policejní pes Max celému svému policejnímu týmu pomohl s vypátráním ženy, která i se svým ročním dítětem strávila noc venku v horské oblasti nedaleko Powys.

Zkouška čerstvě po výcviku

Max, nově akreditovaný pes z policejní stanice Dyfed-Powys, a jeho psovod, policista Peter Lloyd, reagovali 1. srpna na hlášení, že na odlehlém místě ve waleském městě Powys zmizela žena se svým dítětem. Ačkoliv se jednalo o psa, který byl teprve 5 měsíců po výcviku, rozhodli se ho na zkoušku nasadit do pátrací akce.

Fotografie: Unsplash

Záhadné zmizení matky s dítětem

Dvouletý kříženec německého ovčáka dokázal urazit velkou vzdálenost poté, co bylo zahájeno pátrání po pohřešované matce a jejím ročním dítěti. Policejní inspektor ze stanice Jonathan Rees-Jones v rozhovoru o případu pochválil Maxe za jeho hrdinství. Uvedl, že žena i její dítě byly pohřešovány dva dny. Nefungoval ani její mobilní telefon, což bylo podezřelé, a vznikly tedy přirozeně obavy o její život. Do jejího domu byli vyslání specializovaní policisté, aby nalezli nějakou stopu.

Fotografie: Pexels

Do akce se zapojilo několik týmů, díky jejichž perfektní spolupráci se podařilo nalézt automobil ženy na jedné z tamních horských silnic. Policisté tedy již měli místo, kde by se žena mohla nacházet. Nicméně vzhledem k tomu, že od jejího zmizení již uběhla poměrně dlouhá doba, bylo potřeba prohledat velkou oblast, a tak začal boj s časem.

Kříženec německého ovčáka zapojen do akce

Vrchní inspektor se tedy rozhodl do pátrací akce povolat nejmladšího člena týmu, dvouletého křížence Maxe a jeho ověřené stopařské schopnosti. Ačkoliv Max získal licenci teprve nedávno, hned na své první směně zahájil pátrání v otevřeném prostoru. Maxovi i jeho psovodu Lloydovi byli nápomocni horští záchranáři z Breconu a také vrtulník Národní policejní letecké služby.

Fotografie: Unsplash

Max je vycvičen na poslouchání zvuků a hlasů. Policista Lloyd uvedl, že usilovně hledali v hluboké kapradinové oblasti. Kolem půl druhé odpoledne si policista všiml malého výkřiku. Max otočil svou hlavu, podíval se nahoru na břeh a velmi se soustředil na to, odkud zvuk přišel. Nakonec ho Max naváděl a po hodině a půl společně dokázali ženu lokalizovat.

Ta na ně mávala poblíž strmé rokle na úbočí hory. Maminka i dítě byly nakonec nalezeni oba v pořádku. Byly pouze mírně podchlazení. Zdálo se, že v oblasti pobývaly delší dobu. O oba se poté již postarala záchranná služba a lékař.

Čtyřnohý „policista“ hrdinou

Při záchranné akci mladé ženy se jednalo o fantastickou týmovou práci všech zúčastněných, kteří nepochybně zajistili bezpečnost matky i jejího dítěte. Nadřízený svůj tým pochválil.  „Rád bych zvlášť vyzdvihl policisty Peta Lloyda a Maxe, kteří od prvního dne výcviku společně urazili dlouhou cestu při pátrání a nakonec je našli živé a zdravé, “ řekl komisař Rees-Jones.

Fotografie: Unsplash

Šťastný konec pátrání

Policista Lloyd uvedl, že je velmi rád, že se právě jemu a Maxovi podařilo pohřešovanou matku a dítě nalézt. Dle jeho slov byl Max během celé pátrací akce maximálně soustředěný a prokázal svou výjimečnost, když okamžitě zareagoval na matčino volání o pomoc. Díky němu se ženu podařilo včas najít.

Fotografie: Pexels

Se svým psem Maxem se policista setkal poprvé, když byl na stanici přiveden jako potenciální policejní pes. Tehdy se teprve začínal školit a zvládal pouze základní povely. Nikdo z týmu nečekal, že při svém prvním nasazení předvede tak skvělý výsledek. Policista uvedl, že se jednalo o náročné a dlouhé hledání, při němž pes obstál na výbornou. „Všichni jsem na Maxe velmi pyšní.“

Zdroj: Pepette

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]