Po telefonu se vydávala za policistku. Důchodkyni nařídila, aby do popelnice dala 101 000 Kč a šperky

Fotografie: Depositphotos

Obyvatelka malého města byla podvedena ženou tvrdící, že patří k policii. Jde o další příklad toho, jak snadno lze naletět i ve velmi kuriózních situacích.

Podvedená byla totiž přesvědčena, že její konání je součástí akce na ochranu peněz i dalších cenností. Ve skutečnosti se však stala obětí zajímavého podvodu, takže o obojí přišla. Jednalo se o 20 000 polských zlotých (101 000 Kč) a zlaté šperky. Podvodnice poškozenou telefonicky kontaktovala a vydávala se za policistku. Tvrdila, že ženě vyhrožují zloději, kteří mají v úmyslu vykrást jak její byt, tak i bankovní účet. Nic z toho však nebyla pravda.

Myslela si, že se účastní policejní akce

Aby svoje cennosti a peníze ochránila, měla z účtu vybrat hotovost. Všechno pak měla důkladně zabalit a nechat u popelnice vedle svého domu. „Peníze vybrala z účtu a zlaté šperky ještě zabalila do černého plastového sáčku, jak po ní podvodnice požadovala. Vše pak vzala a i dále postupovala přesně podle návodu, tedy uložila to vedle popelnice,“ uvedl k případu tiskový referent KMP v Elblągu Krystfor Nowacki.

Bohužel se ukázalo, že „policejní taktika“ je jen trikem, aby se podvodníci snadno dostali k lupu. Ten jim tak vytipovaná oběť přinesla až pod nos. Žena přišla o celou „zásilku“ a viníci zůstali nepotrestáni. Situace tohoto typu ukazují, jak je klíčové zůstat opatrný hlavně při jednání s kýmkoli cizím. Především pak tehdy, jedná-li se o osobní a finanční informace. Metoda „policisty“ se v Polsku v poslední době stala nadmíru populární.

Základy osobní bezpečnosti

Oběťmi těchto skupin i jednotlivců se stávají hlavně starší a naivní lidé, je tedy na místě neustále opakovat základní pravidla bezpečnosti. Jakmile obdržíte telefonát a neznámá osoba se vydává za policistu, je třeba ověřit totožnost. Nikdy hned neuvádějte své osobní údaje, ani žádné informace týkající se financí nebo majetku. Vaše osobní bezpečnost se odvíjí především od vašeho vlastního chování. Všechny instituce mají dohledatelné postupy.

telefon ciferník
Fotografie: Pixabay

„Podvodníci, kteří si získají vaši důvěru, vám pak dají další instrukce. Obvykle po vás budou chtít vytočení dalších čísel jako 112 nebo 997, kde si podle nich můžete situaci ověřit. Pro spojení se skutečnou policí je ale nejlepší asi minutu počkat a z jiného telefonu zavolat na normální tísňovou linku,“ upřesňuje policie. Veškeré oficiální instituce či společnosti typu bank po vás také nikdy nechtějí vaše přihlašovací údaje. Policista vám rovněž musí sdělit číslo odznaku.

Zdroj:

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]