Člověk údajně tráví v posteli až třetinu svého života. Právě proto je důležité dbát o čistotu matrace i ložního prádla. Na polštáři ležíme hodiny, tudíž to na něm zákonitě musí po určité době jít vidět. Ovšem nejedná se o zrovna levnou záležitost, proto se člověk snaží, aby mu tyto věci vydržely sloužit co nejdéle.
Polštář bývá často zažloutlý a fleky zcela nezmizí ani po vyprání. Důvodem těchto fleků je bezpochyby pot, který lidské tělo běžně vylučuje. Ovšem nejde pouze o vadu na kráse, takový polštář může být plný mikroorganismů, které vdechujeme. Máte-li i vy v plánu udělat něco s vašim polštářem, aby byl zdravotně nezávadný i čistý, přinášíme tip. Potřebovat k tomu budete:
-
šálek tekutého pracího prostředku na bílé prádlo
-
šálek prášku do myčky nádobí
-
šálek bělidla
-
půl šálku boraxu
Tento koktejl účinných mycích/čistících prostředků si hravě poradí i s těmi nejodolnějšími skvrnami.
Jak na to
Vrchem plněnou pračku naplňte z jedné třetiny horkou vodou a následně přidejte veškeré uvedené ingredience. Na chvíli pračku zapněte a počkejte, až se všechny čistící přísady smíchají a rozpustí. Poté vložte do pračky i polštáře a pračku znovu zapněte.
Po vyprání nechte polštáře 2x opláchnout (některé pračky mají program speciálního oplachování). Po vyždímání můžete polštáře pověsit ven na sluníčko, které je ještě vybělí. Nebo použijte sušičku a vložte společně s polštáři do sušičky i tenisové míčky, které zabalíte do bílých ponožek – zajistí nezměněný tvar a načechranost polštářů.
Na závěr
Nedělejte si zbytečné starosti. Je zcela bezpečné prát polštáře (i péřové) v pračce. Snažte se však prát alespoň dva polštáře najednou. Pračka tak bude vyvážená a polštáře v ní díky tomu tak neskáčou.
Pokud nemáte pračku plněnou vrchem, nejdříve všechny ingredience smíchejte, aby se rozpustily ty sypké a podle potřeby přidejte i vodu. Zapněte pračku a nechte polštáře nasáknout čistou vodou. Teprve poté přidejte prací koktejl do přihrádky na prací prostředek a polštáře vyperte.
Fotografie: Pixabay