Krok za krokem, jak efektivně vyčistit pračku. Zvolte chytré řešení za pár korun

Fotografie: Freepik

Praní prádla je důležitou součástí života, jelikož bez čistého oblečení se moc fungovat nedá. Proto byste se měli o svou pračku řádně starat a dbát na její pravidelné čištění.

Jestliže nechápete, proč vaše oblečení po vyprání zapáchá, zkuste se podívat dovnitř pračky. Pokud najdete skvrny a plíseň na gumě, která lemuje buben, není divu, že vaše prádlo není vypráno dle vašich představ. Natož pak pokud z bubnu vychází nepříjemný zápach. Jestliže se chcete vyhnout pravidelným návštěvám servisu, je důležité, abyste pračku pravidelně čistili, a to třeba i ekologickými prostředky, jako jsou jedlá soda a ocet.

Fotografie: Depositphotos

Proč zrovna tyto suroviny?

Jedlá soda je neocenitelným produktem, který se ve vaší domácnosti nachází. Je dobrá pro čištění, dezinfekci a k neutralizaci zápachů. Navíc účinně odstraňuje skvrny či vápno a dokáže vyčistit většinu povrchů ve vašem domě. Má také úžasnou schopnost bělení prádla, jako jsou například polštáře, ve kterých je opravdu hodně bakterií. Jedlá soda je ekologickým a celkově velmi efektivním prostředkem pro vaši domácnost.

Fotografie: Depositphotos

Ocet je skvělý dezinfekční prostředek a má antibakteriální účinky. Navíc je ekologický a díky kyselině octové je úžasným čističem. V některých případech je dokonce možné jím nahradit bělidlo. Efektivně rozpouští vodní kámen a zároveň je vhodný i na čištění a odmašťování většiny povrchů. Pro vyčištění bubnu pračky si nalijte ocet do rozprašovače, vystříkejte s ním celý vnitřek a nechte pár minut působit. Nakonec ho setřete hadříkem z mikrovlákna.

Správné čištění pračky je základ čistého prádla

Hlavně v gumovém těsnění okolo bubnu se může nahromadit nejvíce špíny. Jako prevenci je dobré namočit obyčejný hadřík do octa a celé těsnění i jeho okolí s ním pořádně vytřít. Nechejte ocet chvíli působit a vlhká místa otřete suchým hadrem.

Můžete také zkusit nalít šálek octa do pračky a následně ji zapnout na 90 stupňů. To samé je mimochodem možné provést i se sodou. Dobrý tip v tomto případě je v polovině praní pračku stopnout, nechat hodinu odležet a následně proces dokončit.

Fotografie: Freepik

Také čištění filtrů by se nemělo podceňovat. Asi jednou za čtvrt roku je dobré vypnout vodu, odpojit přívodní hadici a následně vyčistit její filtry starým kartáčkem, na který nanesete směs vody s jedlé sody. Sodu byste měli použít i pro vyčištění dávkovače pracího prostředku. Ten čistěte častěji, jelikož ho používáte prakticky neustále a mnohdy se v něm usazují nečistoty z pracích prášků.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]