Pokud jste milovníky čistoty a přirozenosti, tento trik s pomeranči pro vás rozhodně bude jako stvořený. Můžete si díky němu totiž užívat osvěžující ovocné vůně.
Máte rádi přirozenou vůni domova, ale nevíte, jak jí dosáhnout? Mnoha lidem již vadí umělé voňavky zakoupení v obchodě. Nejenže jsou plné škodlivých chemikálií, ale bývají také často až moc těžké, až z toho bolí hlava. Jak si tedy zachovat voňavý domov tak, aby to nezruinovalo vaše zdraví a peněženku? Odpovědí je chutné oranžové ovoce.
Nejprve je potřeba je řádně připravit
Je asi jasné, že kdybyste pomeranče jen tak nakrájeli a poházeli po bytě, s dost velkou pravděpodobností by vám za chvíli všechno uhnilo. Rozhodně je tedy potřeba je připravit. A jak jinak to udělat, než sušením? Tím se zachová jejich krásná vůně a zároveň budete mít jistotu, že vám nezplesniví vaše obydlí. Udělat to můžete několika způsoby.
Nejpřirozenější je sušení na slunci
Tato metoda je nejvíce ekologické, ale zároveň vám zabere i nejdelší čas. Výhodná je spíše v létě než v zimním období. Nakrájejte pomeranče na tenké plátky a položte je na papírové ubrousky či utěrky. Nechat je můžete venku na slunci, ale fungovat to bude i uvnitř, když je dáte například na parapet či stůl blízko k oknu.
Počítejte ovšem s tím, že tato metoda zabere okolo patnácti dnů. Zároveň byste je měli po sedmi dnech všechny otočit, ať se vysuší z každé strany rovnoměrně. Pomoci si můžete i tím, že je necháte na radiátoru. V takovém případě by se sušení mohlo o nějaký ten den zkrátit.
Využít můžete i vaši troubu
Vezměte si tolik pomerančů, kolik bude potřeba, a nakrájejte je na tenké plátky. Každý z nich utřete papírovou utěrkou, ať v nich před pečením zbyde co nejméně šťávy. Poté je položte na pečicí papír a nechejte je v troubě na 90 stupňů po dobu cca 3 hodin.
Pokud je chcete sušší, klidně je nechejte i déle, je to na vás. Důležité ovšem je, abyste je pravidelně kontrolovali. Alespoň každou půl hodinu je otočte na opačnou stranu, aby se vysušily rovnoměrně a nepřipekly se. Po vytáhnutí je nechejte vychladnout a až poté se vrhněte na jejich další zpracování.
Pokud máte mikrovlnku, vyhráli jste
Sušení s pomocí mikrovlnné trouby je vůbec ten nejrychlejší způsob, který můžete využít. Poslouží stejně dobře jako trouba, jen se s tím nebudete muset tolik nadřít. Opět pomeranče nakrájejte na plátky a vysušte je s pomocí papírových utěrek. Naskládejte je do mikrovlnky po menším počtu a při výkonu 650 wattů je nechejte „péct“ tři až pět minut. Jen plátky během procesu pořádně sledujte, každý přístroj i pomeranče jsou jiné a lehce dojde ke spálení.
Co s nimi udělat po vysušení?
Jedna věc je, že se vám povedlo pomeranče přirozeně vysušit. To je ovšem splnění úkolu jen z poloviny, nyní je totiž třeba si s nimi trochu pohrát, aby nejen voněly, ale zároveň i dekorovaly váš domov. Samozřejmě by stačilo je jen tak různě poházet do místností, dá se to ovšem udělat i více stylově.
Udělejte si z nich přirozený difuzér
Pokud se vám difuzéry vždy líbily, ale vadila vám jejich přeumělkovanost, máte šanci si udělat domácí verzi. Pomeranče nechejte v šálku ohřát natolik, že se z nich odpaří kůra. Poté je rozmixujte například s mandarinkou či citronovou kůrou. Jakmile to budete mít, nalijte směs do sklenice jakéhokoliv tvaru a vložte do ní špejle. A to už je vlastně vše, nyní si můžete užívat krásné vůně.
I radiátor může být cestou
Chcete domov rychle provonět, protože vás co nevidět čeká návštěva? V takovém případě nemáte moc času na složitosti. Je tedy nejjednodušší zapnout vaše topení a pomeranče na něj umístit. Vlivem tepla se vůně rozšíří několikanásobně rychleji a za chvíli si jí budete moci užívat každým nádechem.
Pomeranče poté můžete jednoduše sklidit a schovat na později, až budete mít více času s nimi něco udělat. Jen si musíte dát pozor, aby se zbytečně moc nepřipálily. To by nejen dvakrát dobře nevonělo, ale ztratili byste i při nejmenším hodinu práce.
Nejkrásnější jsou ve sklenici se zdobením
Tento způsob vám vlastně ani nezabere tolik času, jen k němu budete potřebovat více věcí než jen sušené pomeranče. Jestliže vlastníte nějakou krásnou vázu či ozdobnou sklenici (nezáleží na velikosti, nejlepší jsou ale klasické průhledné zavařovací), nebojte se ji použít. Vložte do ní pomerančové plátky a klidně nastrouhejte i trochu pomerančové kůry.
Pokud chcete celý dojem vylepšit, nebojte se do sklenice dodat i hřebíček, kandované ovoce, sušenky či jiný druh sušeného ovoce, jako jsou například citrony. Mimochodem, přistrouhat můžete i citronovou kůru. A pokud vlastníte i skořicové tyčinky, nebojte se je dodat také, dokonale se k celému výrobku hodí. Dózu můžete umístit kamkoliv se vám zachce, na stůl, poličku či na kuchyňskou linku. Zároveň to je i krásný dárek, který vyrobíte přímo od srdce, a je i dokonale užitečný.
Zdroj: Goodhousekeeping