Spláchnutí hřebíčku do záchodu vyřeší problém, který lze najít na každé toaletě

Fotografie: iStock

Přestože je koupelna a toaleta vizuálně čistá, někdy mohou i po úklidu přetrvávat pachy, který mají skrytý původ. Zjistěte, jak rychle a efektivně provoníte koupelnu bez použití chemických osvěžovačů.

Původem zápachu může být potrubí, ze kterého se nám pachy vracejí do koupelny. Další potíží může být vysoká vzdušná vlhkost, která pronikne do tkanin, které mám v koupelně a může být zdrojem zatuchlého zápachu. Pokud máme v koupelně špatné odvětrávání nebo vůbec žádné, nejspíš se s pachy budeme potýkat. Můžeme si však vyrobit domácí osvěžovače vzduchu a pohlcovače pachů, které rychle naši koupelnu provoní.

Hřebíčková směs

Hřebíček je aromatické koření, které dokáže bojovat s pachy z kanalizace nebo potrubí a je výbornou alternativou ke zdraví škodlivým chemikáliím. V jednom litru vody rozmíchejte 18 lžiček jedlé sody, 12 hřebíčků a 10 kapek hřebíčkového esenciálního oleje. Olej můžete použít i s vůní citronové trávy, tea tree, eukalyptus nebo jiný, který máte oblíbený. Směs nalijte do láhve, umístěte do rohu koupelny a nechte otevřené víčko.

Káva a citrusové plody

Kávová zrna a kůra z citrusových plodů uvolňují silné a příjemné aroma. Nasypte kávová zrna do misky a položte ji na radiátor nebo do blízkosti toalety. Kůru z pomeranče nebo citronu nevyhazujte. Umístěte ji na tácek nebo do misky a dejte na vhodné místo v koupelně. Obě tyto ingredience vaši koupelnu krásně provoní.

Vyrobte si osvěžující tablety

Z pár ingrediencí si můžete vyrobit vlastní osvěžující kuličky, které hodíte do toalety a spláchnete je. Smíchejte šálek jedlé sody, šťávu z půl citronu, několik kapek esenciálního oleje a lžíci peroxidu vodíku. Nechte 16 hodin odstát. Směs by měla mít takovou konzistenci, aby se z ní daly vytvarovat kuličky. Pokud je moc suchá, přidejte ještě kapku peroxidu nebo esenciálního oleje. Kuličky použijte vždy, když se objeví nepříjemný zápach z toalety.

Fotografie: Freepik

Zbavte se vlhkosti v koupelně

Pokud je ve vaší koupelně hlavním zdrojem zápachu vlhkost, pak se s ní pokuste zabojovat. Pokud to jde, pravidelně větrejte. Vyměňujte často všechny ručníky a koberečky. Objevte zdroje plísní a zlikvidujte je. Pořiďte si odvlhčovač vzduchu. Mohou to být třeba silikagelové kuličky. Poblíž sprchy můžete umístit misku s himalájskou solí, která pohltí přebytečnou vlhkost. Misku pak dejte na slunce, aby sůl vyschla a takto ji můžete používat opakovaně.

Jak rychle provonět koupelnu

Pokud vás překvapí nečekaná návštěva a potřebujete rychle provonět koupelnu, mějte nachystanou vonnou svíčku. Na trhu existuje řada přírodních aromatických svíček s pestrou škálou vůni. Svíčka velmi rychle provoní prostor a bude zajišťovat osvěžení koupelny nebo toalety po dlouhou dobu. Stejně dobře v těchto případech poslouží i difuzér.

Zdroj: Perdrelepoids