Neutrácejte za drahé čističe, vyrobte si je!

Čisticí prostředky zabírají v obchodech hned několik regálů. Také se vám z toho motá hlava? Nevíte, který je ten nejlepší, ale zároveň cenově přijatelný? Vyzkoušejte naše recepty na několik pomocníků, kteří vám ušetří peníze a zároveň spolehlivě vyčistí domácnost.

Čistá kuchyň

K tomu, abyste vyčistili svoji kuchyni, nyní nepotřebujete několik druhu čističů, stačí jeden, který si sami vyrobíte. Stačí smíchat 5 lžic jedlé sody a 5 lžic vody (množství samozřejmě závisí na vás, vždy však míchejte sodu s vodou 1:1). Vzniklou pastou poté můžete vyčistit například špinavou lednici, odpadkový koš, navíc si poradí i s připáleninami. Po nanesení pasty není nutné plochu dále drhnout, stačí setřít. Nepoškodí chrom ani hliník a poradí si s nespočtem skvrn.

Pryč s mastnotou

Pokud vás však pasta nestačí na zamaštěná kamna, vyzkoušejte druhý tip, na který budete potřebovat 500ml octu, 250ml vody, 20 kapek esenciálního oleje (například citronového). Vše smíchejte a nalijte do rozprašovače. Směs uvolní mastnotu a špínu a navíc bude krásně vonět po esenciálním oleji, který zvolíte.

Osvěžovač vzduchu

Jak provonět váš domov levně a chytře? Vyrobte si osvěžovač vzduchu za pomocí jedlé sody a esenciálního oleje. Stačí dát do sklenice zhruba 100g sody a nakapat na ni deset kapek oleje, který vám voní. Až vás vůně omrzí, stačí obsah vyměnit a přidat jiný olejíček.

Toaleta a koupelna

Jak si poradit se špinavou záchodovou mísou? Stačí do ní nasypat jedlou sodu dle potřeby a zalít octem. Nechte chvilku dělat sodu a ocet svoji práci a poté dočistěte štětkou uvolněnou špínu.

A jak na koupelny? Do rozprašovače namíchejte směs vody a octu v poměru 2:1. Zanesený a zašpiněný povrch poté postříkejte a setřete.

Vyrobit i koupit

Jak vidíte, čisticí prostředky šetrné k přírodě si můžete vyrobit sami doma během několika minut a za málo peněz. Možností je také koupě takových přípravků, které nezatíží přírodu. Zde už je ovšem investice vyšší, než u těch vyrobených doma.

Obrázek: pixabay

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]