Efektivní čištění varné desky pomocí soli, octa či jedlé sody

Pravidelné čištění sklokeramické desky je klíčové, aby stále vypadala hezky. Prskající olej, vyvřelá voda z hrnce při vaření polévky, do toho poprašek z koření. Po přípravě oběda může varná deska vypadat jako po bitvě. Tady nestačí pouze setřít vlhkým hadrem nečistoty. To už chce něco, co odstraní mastnotu a nečistoty, aniž by hrozilo poškrábání. Což může být u sklokearamické desky dřív, než bys řekl švec.

Je vysoce pravděpodobné, že jste si rovnou s novou varnou deskou koupili rovnou i speciální čistící přípravek. Může se však stát, že dojde a nebudete ho mít po ruce. V tento okamžik pomohou osvědčené babské rady.

Vezměte na pomoc sůl

Skvělý čistící přípravek si doma snadno a rychle vyrobíte i pomocí kuchyňské soli a vody. Stačí smíchat sůl a vodu, vytvořit pastu, kterou jemně nanesete na varnou desku (ve větší vrstvě na znečištěná místa) a necháte 30 minut působit. Pak už jen setřete vlhkou utěrkou a nečistoty a suchým hadříkem doleštíte. Pokud se vám nečistoty nepodaří odstranit napoprvé, postup zopakujte k soli přidejte ještě ocet nebo citronovou šťávu.

Pomůže i jedlá soda

Jedlá soda či kypřící prášek do pečiva jsou rovněž oblíbenou domácí pomůckou při úklidu. Pomocí rozprašovače nastříkejte na sklokeramickou desku ocet, poté rozprašte na desku jedlou sodu. Bude to šumět, což je dobře. To je přesně ta reakce, kterou potřebujeme.

Teď už stačí počkat 20 až 30 minut a jemnými krouživými pohyby povrch desky umýt, setřít čistým vlhkým hadrem a opět vyleštit suchým. I v tomto případě, pokud najdete silně znečištěná místa, postup opakujte.

Ocet na závěr – pokud toužíte po krásně čisté a lesklé sklokeramické desce, nastříkejte na úplný závěr na povrch ocet a suchým hadrem vyleštěte. Místo octa lze použít i čistá voda s pár kapkami citronové šťávy.

Fotografie: Pixabay