Čištění uší vatovými tyčinkami může být zdraví nebezpečné. Naučte se uši čistit správně

Fotografie: Depositphotos

Vatové tyčinky používá velké množství lidí, ale ne všichni je používají správně. Jednoduše ji nacpete do uší, zakroutíte s ní a vytáhnete s domněním, že jste uši vyčistili, jak nejlépe jste mohli? Musíme vás zklamat, protože i když byla vatová tyčinka od mazu, jistě jste uši dobře nevyčistili. Doporučujeme se takovým tyčinkám vyhnout nebo si ublížíte.

Fotografie: Freepik

Čištění ušního mazu pomocí vatových tyčinek

William H. Shapiro audiolog a klinik na New York University vysvětluje, proč by každý člověk měl své uši čistit jiným způsobem než vatovými tyčinkami. Tímto způsobem ušní maz nevytáhneme, nevyčistíme. Vyčistíme pouze kraj ucha a ostatní maz zarazíme uvnitř v uchu. Maz je potlačen hlouběji do zvukového kanálu a přilne k bubínku, což může způsobit špatný sluch a dokonce i jeho ztrátu.

Věřte nebo ne, ale ušní maz je v uchu úmyslně, a proto byste měli nejlépe čistit pouze kraj vstupu ke zvukovodu. Ušní maz totiž chrání celkový vnitřek ucha před možnými bakteriemi a také zvlhčuje zvukovod.

Fotografie: Freepik

Pokud pravidelně a důkladně čistíte uši, sníží se v uchu potřebný maz, což může vést k úrazům, chorobám i jiným komplikacím. Pokud maz v uchu zastrčíte hluboko do ucha, můžete trpět bolestmi uší, poškození sluchu, tinnitu, závratím, ale i pocitem ucpaných uší, což poznáte jako zalehlé uši.

Jak správně vyčistit uši?

Vatové tyčinky nemají sloužit pro hloubkové čištění, ale mají pouze vyčistit dutinu ušního boltce. Jestliže chcete občas své uši vyčistit důkladně, použijte ušní sprej nebo kapky, které koupíte v lékárně. Taková tekutina maz rozpouští a samovolně vyteče z uší. Doporučujeme, abyste tímto způsobem uši nečistili každý den.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]