Porozumět řeči koček není složité. To, jak se chovají, přesně vyjadřuje, co si v daný okamžik myslí

Fotografie: Freepik

Mezi nejčastější domácí mazlíčky lidí patří rozhodně psi a kočky. A právě o těchto svérázných a samostatných stvořeních bude řeč. Kočičí společníci jsou výrazně odlišní od těch psích. Nevyžadují tolik pozornosti, ovšem jedno mají se psy společné – se svými páníčky komunikují. Rozpoznejte jejich „řeč“!

Jak a co nám chce kočka říct?

Nyní můžete rozšiřovat obzory, co se týká kočičí komunikace:

  • kočka zvedne ocas: je nadšená a šťastná, že vás vidí
  • kočičí ocas se vlní jako bič: zvíře je nejspíš rozrušené
Fotografie: Freepik
  • kočičí ocas je naježený: váš mazlíček se něčeho obává
  • kočka má svěšený ocas anebo stažený mezi nohama: pravděpodobně má strach
Fotografie: Freepik

Jaké další komunikační impulsy vám kočičí společník předává?

Pokud zaznamenáte u své kočky zkroucené uši, zřejmě si s vámi chce hrát. Olizování spodní části tlamy a široké zornice zase značí to, že se váš mazlíček něčeho obává. Přímý pohled na páníčka sděluje: „Cítím se v bezpečí a věřím ti“. Pomalým mrkáním vám dává kočka najevo, že je spokojená. Typické otírání kočky o nohy předává informaci typu: „Zdravím tě! Jsem rád/a, že jsi tu.“ A dotyky pomocí čenichu značí náklonost zvířete.

Fotografie: Freepik

Jak své kočce předat informace?

Stejně tak jako lidé mluví s pejsky, je vhodné komunikovat i s kočkami. Zvíře je spokojené, když slyší hlas svého pána. Nadšení a spokojenost dávejte najevo tím, že budete na své milované domácí zvíře hovořit vyššími tóny. Hlubší a hrubší hlas zase předznamená, že se na kočičího společníka zlobíte a jste nespokojení (protože například něco poničil, rozdrápal, rozbil a podobně).

Pakliže jste si mysleli, že kočky nejsou schopné poslouchat na povely jako psi, jste na omylu. Opakujte jim slova, která chcete, aby se zvíře naučilo. A také používejte gestikulaci (například poklepejte dlaní na místo, kam chcete, aby váš mazlíček vyskočil). Kočky jsou velmi inteligentní stvoření a naučí se ledacos.

Zdroj: PetMD

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]