Duševní porucha versus posedlost člověka démonem

Fotografie: Jensflorian / Creative Commons / Attribution 3.0

Existuje rozdíl mezi osobou skutečně posedlou a někým, kdo trpí duševní chorobou nebo jinou slabostí. Právě toto rozlišení je základem práce ministerstva exorcismu.

Otec Cipriano de Meo byl vymítačem od roku 1952. Italské agentuře ACI Stampa sdělil své zkušenosti. Klíčem je podle něj rozdíl v modlitbě na straně exorcisty a posedlého. Hlavně v reakci cíle na samotného vymítače a pronášenou modlitbu. Exorcista většinou pronese „prodlouženou modlitbu do té doby, než se případný protivník projeví,“ uvedl de Meo. „Posedlá osoba má k exorcistovi nejrůznější druhy postojů.“

Posedlost versus duševní porucha

„Vidí ho totiž jako nepřítele a je připravená s ním bojovat.“ Zneklidňující reakce mají obvykle obdobnou formu, kterou popisuje do detailů. „Rozhodně tu nechybí děsivé výrazy tváře, výhružky nebo gesta,“ říká, „především jde o rouhání se proti Bohu.“ Katechismus katolické církve obecně zdůrazňuje odlišení posednutí od mentálních chorob. Konkrétně to uvádí například jeho paragraf 1 673: „Exorcismus je cílen na vyhnání démonů.“

„Případně osvobození od démonického skrze duchovní autoritu, kterou Ježíš propůjčil církvi. Choroby, zvláště ty duševní, jsou zcela odlišná věc. Jejich léčení je věcí medicíny a vědy. Než je tedy proveden exorcismus, je důležité zjistit, že čelíme přítomnosti zla a nikoli nemoci.“ Na semináři ve Vatikánu během dubna 2015 se kněží zvláště zaměřili na rozdíly mezi psychologickými problémy a jasným posednutí člověka démonem či další silou.

Lidem chybí duchovní průprava

Jak de Meo podotýká, případy posednutí nejsou tak časté jako choroby. Většina lidí si tak není vědoma spirituální reality. „Většinou to začíná povrchností, ignorací důkazů nebo jen přihlížením. A následky jsou vždycky drastické. I když lidé vždycky pátrají po drastických odpovědích nebo znameních, nejlepší obrana proti posednutí démonem je jednoduchá. Zbožný život a prostá modlitba,“ shrnul kněz a exorcista.

bible a kříž
Fotografie: Pixabay

„Je proto zcela nezbytné odmítnout hřích a žít v milosti Boží,“ dodal. Katechismus nabízí také další rady, jak se démonům aktivitě vyhnout. V zásadě cokoli, co nějakým způsobem zahrnuje Satana nebo démony, snahu vyvolat mrtvé nebo odhalit budoucnost, musí být odmítnuto. Paragraf 2 166 uvádí horoskopy, astrologii, čtení z dlaně, výklad znamení nebo porady s médii jakéhokoli typu. Zavrhuje také jakoukoli touhu po moci nebo skrytých schopnostech.

Kněží jsou jen nástrojem

Všechny tyto touhy „odporují ctění, respektování a láskyplnému strachu, který dlužíme pouze a výlučně Bohu.“ Pokud jde o samotné vymítače, je potřeba zůstat pokorný a pamatovat si, že veškerá použitá moc pochází z Krista. „Během duchovní přípravy, pokory a přesvědčení je třeba si připomenout, že my nejsme ti, kteří vyhánějí démona, jenž se staví proti Kristu. Jsme povoláni, abychom bojovali ve jménu Krista.“

Zdroj: Archsa

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]