Koupelna je symbolem obydlí, ale také místem, které vyžaduje nepřetržitou péči, aby byla zároveň chloubou každé hospodyňky. Každodenní úklid může být snazší díky osvědčeným radám, jak zajistit dokonalou čistotu i vůni v koupelně.
Udržet koupelnu v čistotě a zajistit, aby byla stále voňavá? To je přetěžký úkol, protože bývá často navštěvovaným místem s vysokou vlhkostí vzduchu a špatným odvětráváním. O to více potěší osvědčené rady, jak udržet tuto místnost v čistotě rychle a efektivně každý den. Vyzkoušejte tipy a přesvědčte se sami, jak snadné je mít čistou a voňavou koupelnu během chvilky.
1. Vždy suché ručníky
Zamotané nebo pohozené mokré ručníky na vaně? Vlhkost způsobuje zatuchání, z ručníků se pak line typický zápach, který není nikomu příjemný. Sušte ručníky po použití, pokud možno na slunci, v koupelně je vždy pověste, aby nezatuchaly. Nezapomeňte je pravidelně obměňovat.
2. Objevte sílu citronu
Citron se nehodí jen do nápojů, ale je velkým pomocníkem při úklidu a odstraňování různých pachů, protože je neutralizuje a k tomu zanechává jemné citronové aroma. Citron v kombinaci se solí skvěle odstraní rez z vany i dlaždic, postačí potřít hadříkem, nechat působit a pak omýt.
3. Provoňte místnost aromatickými oleji
Aromatické oleje jsou vhodné pro aromaterapii, do koupele, ale pomohou navodit příjemnou vůni v místnosti. Postačí nakapat vonný olej na vatový tamponek a umístit jej v koupelně mezi ručníky, do role toaletního papíru, do sklenky na kartáčky na zuby, a hlavně na dno odpadkového koše. Při jeho otevření se rozline v místnosti krásná vůně.
4. Aviváž nejen do praní
Ručníky na ruce jsou nejpoužívanější, proto byste je měli měnit nejčastěji. Také je dobré je rozprašovačem jemně postříkat směsí vody a aviváže, aby krásně voněly. Z aviváže, jedlé sody a kapky vody můžete vyrobit jednoduchý osvěžovač, stačí smíchat a dát do sklenky na poličku.
5. Jedlá soda čistí i neutralizuje pachy
Dalším účinným pomocníkem pro čistou a voňavou koupelnou je jedlá soda, která nalezne využití při pečení i úklidu. Používejte jí v kombinaci s vroucí vodou, nechte vždy chvíli působit a poté očistěte. Jedlá soda také dobře neutralizuje pachy, nasypat jí proto můžete do bavlněného sáčku a dát na dno odpadkového koše nebo nádoby se špinavým prádlem.
6. Vůně do nádoby na štětku
Po vyčištění toalety pomocí štětky na WC vypláchněte nádobu a na kartáč i do nádoby nakapejte pár kapek éterického oleje. Po použití štětky bude toaleta krásně vonět.
7. Vonná mýdla na umyvadlo i mezi ručníky
Koupelnu příjemně provoní také tuhá mýdla s intenzivní vůní, mezi ručníky i na umyvadlo se proto hodí mýdla s citrusovým a levandulovým aroma.
8. Přidejte prací prášek do WC nádržky
Jak osvěžit a provonět vodu v toaletě? Pomůže oblíbený tekutý prací prášek. Odměrku prášku nalijte do nádržky s vodou a nechte působit. Po každém spláchnutí ucítíte příjemnou vůni, která na dlouho provoní celou místnost.
9. Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu
Vyrobit si vlastní osvěžovač vzduchu je levné a praktické, navíc domácí výrobek neobsahuje žádné chemikálie. Můžete si vypomoci jedlou sodou, nasypte jí na dno designové sklenice a nakapejte 15-20 kapek éterického oleje, do víčka vytvořte díry nebo přikryjte prodyšnou látkou či gázou. Éterický olej hraje hlavní roli také při použití alkoholu, vody a tyčinek. Opět hezky nazdobte do sklenice. Vhodnými éterickými oleji jsou s vůní levandule, eukalyptu, citronové trávy, máty, pomeranče nebo čajovníku.
10. Pravidelně větrejte
Tato rada zní naprosto triviálně, ale právě větrání je často klíčem k úspěchu čisté a voňavé koupelny, ve které se nebude dařit plísním a vlhkosti. Větrejte i v zimních měsících krátce a několikrát denně, abyste napomohli odvětrání virů, bakterií a vlhkého vzduchu z koupelny.