Kontrola psích uší může mazlíčkovi zachránit život. Pokud zahlédnete tyto signály, musíte ihned jednat

kapání do ucha
Fotografie: Freepik

Stavba psího ucha je poněkud komplikovaná a pejsci často trpí záněty a onemocněními vnějšího zvukovodu. O psí uši je tak třeba se starat a zavčas vyhledat veterináře.

Podle serveru Kobieta jsou ušní infekce a záněty u psů poměrně časté. Mnohem více jimi však trpí pejsci, kteří mají svěšené uši. Typicky jezevčíci, kokršpanělé, bíglové a další. Zanedbaná péče o psí uši pak může vést k vážným onemocněním zvukovodu. Jak se tedy o psí uši starat a jak poznat, že je čas navštívit veterináře?

Základem je pravidelná prohlídka a čištění

Vašemu pejskovi byste měli uši pravidelně prohlížet a v případě potřeby je vyčistit. K tomu existuje na trhu řada čisticích kapek. Není však příliš vhodné zasahovat pejskovi až do vnitřního zvukovodu a snažit se uši vyčistit vatovými tyčinkami a podobně. Stačí, když pomocí vatového tamponku nebo kapesníku očistíte nahromaděný maz jen z kraje ucha.

Pokud pejskovi v uších rostou chloupky, je dobré je vytrhat, protože se na nich může držet vlhkost, která je zdrojem plísňových infekcí. To platí především pro pejsky se svěšenými oušky. Psi se stojícíma ušima mají naopak větší riziko, že se jim do ucha snadno dostane cizí předmět. Nejste-li si jisti, že jej bezpečně z ucha vytáhnete, nechte to raději na veterináři, abyste mu ještě více neublížili.

Kdy jít s pejskem k veterináři

Na to, že pejsek má problém s uchem vás může upozornit jeho drbání. To občas dělá každý pes, když si však ucho drbe neustále nebo častěji než obvykle, určitě byste měli zvážit návštěvu veterináře. Pejsek si také může uši třít o koberec nebo jiné povrchy, aby si ulevil. Může také častěji naklánět hlavu na jednu stranu nebo reaguje podrážděně, pokud se jeho ucha dotknete.

Pejsek se snaží jemně vzbudit svého čtyřnohého kolegu. Netuší však, že spáč je navíc i hluchý

„Zbystřit byste měli také v případech, kdy při kontrole naleznete v uších tmavý maz hnědé barvy, pokud uši vašeho psa nepříjemně zapáchají, vytéká z nich tekutina nebo pokud naleznete jakékoliv boláky či rozsáhlé odřeniny,“ uvádí PetExpert. To už jsou jasné známky ušní infekce, ať už bakteriální, plísňové, nebo virové. A je to důvod k okamžité návštěvě veterináře.

Zanedbaná péče totiž může vést ke komplikovaným stavům. Ušní infekce mohou trápit pejska mnoho měsíců, způsobují mu nepohodlí, jsou velmi bolestivé a mohou si vyžádat mnoho návštěv u veterináře, než se je podaří vyléčit. Na Světě Kreativity jsme psali i o dalších zdravotních rizicích, na něž je u pejsků potřeba dát si pozor.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*