Praktické a bezpečnostní rady, než vycestujete do zahraničí, které byste měli znát

Plánujete již pomalu dovolenou a vybíráte vhodnou destinaci? To je určitě dobře, protože připravenému štěstí přeje. Rozhodně nejde pouze o výběr dovolené, ale řadu věcí spojené s odjezdem. Zajistit patřičné pojištění, zjistit, kde se obrátit v případě nouze o pomoc, jak zvládat na dovolené třeba alergii, obstarat si mapu města, pořídit kopii dokumentů, zajistit po dobu své nepřítomnosti nemovitost a další.

Bezpečnost zdraví

Než vyrazíte na dovolenou, zjistěte si vše ohledně pojištění, kam volat, na koho se obrátit v místě, kde budete trávit dovolenou. Udělejte si také seznam léků, které budete potřebovat sebou. Jestliže máte nějaké život ohrožující alergie, zjistěte, jak je vyslovovat a psát v daném jazyce. Ať už potraviny, tak i léky. Zapište si tyto názvy do poznámek a mějte u sebe. To platí pro jakékoliv zdravotní problémy, nejen pro alergie.

Stáhněte offline verze map

Mapy Google, Překladač Google a podobné aplikace zpravidla vyžadují připojení k internetu. Tyto a některé další aplikace mají také verze offline. Než vyrazíte na cestu, stáhněte offline mapu města, do kterého míříte , a jazyk potřebný pro překladovou aplikaci. Tímto způsobem si můžete být jisti, že se neztratíte v cizím městě, i když nemáte přístup k internetu.

Časový plán místní veřejné dopravy

Veřejná doprava je dobrá volba, pokud chcete cestovat levně a bezpečně. Je však důležité, abyste se naučil časový rozvrh místní veřejné dopravy předem. Na některých místech je v noci menší frekvence autobusů nebo vlaků. Pokud nebudete mít plán, může se stát, že vám ujede poslední autobus a budete muset jít pěšky nebo si vzít drahý taxík. Zjistěte si také ceny za taxíky.

Ochrana věcí a dokumentů

Větší hotovost vždy rozdělte – nikdy nemějte vysokou částku na jednom místě. Opatrní buďte také na kreditní a debetní karty. Můžete si opatřit i falešnou peněženku a dát si ji do kapsy. Pochopitelně prázdnou. Tu s penězi a kartami ukryjte a hlídejte, jako oko v hlavě.

Před odjezdem si pořiďte kopie vašich dokladů a pošlete si je na svůj email. V případě nouze budete vědět, že se máte jak prokázat alespoň díky kopiím. Rovněž na sebe zbytečně nepřitahujte pozornost drahými věcmi. Drahé šperky nechte raději doma.

Na co si dát pozor

Málokdo z nás o tom tak přemýšlí, ale například kus papíru, který zůstal v bankomatu, může pomoci někomu ukrást vaši identitu. V závislosti na regionu a bance mohou transakce z bankomatu zobrazovat vaši polohu, nedávné platby, zůstatek, poslední číslice karty a čísla účtů. Nezapomeňte na obecná bezpečnostní pravidla používání bankomatu:

  • Ujistěte se, že nikdo není za vámi, když zadáváte váš PIN

  • Nepoužívejte špatně osvětlené bankomaty nebo bankomaty, které jsou umístěny v opuštěných oblastech

  • Nepočítejte hned hotovost, pokud stojíte u bankomatu a nemáte krytá záda

Obrázky: pixabay