Ministerstvo zdravotnictví varuje před polskou zmrzlinou. Skoro 50 % testovaných vzorků neprošlo

Fotografie: Depositphotos

Každá letní dovolená by měla být ve znamení relaxace a pohody. Ovšem špatná volba i tak běžného pokrmu, jako je zmrzlina, vám může vaši letní dovolenou pěkně znepříjemnit.

Spousta lidí vyráží na letní dovolenou někam do zahraničí. V České Republice patří Polsko mezi velmi oblíbené destinace, jež někteří volí jako alternativu pro Chorvatsko. Symbolem léta a dovolené bývá také dobrá zmrzlina. Někdo preferuje zmrzlinu točenou a jiný zase naopak kopečkovou. Existují také jedinci, kteří nedají dopustit na klasické nanuky. Volba zmrzliny však může vaši dovolenou také nepříjemně poznamenat, jak se ukázalo právě v Polsku.

V Polsku proběhla inspekce

Jelikož každoročně právě do Polska zavítá velká spousta turistů na svou letní dovolenou, tamní Ministerstvo zdravotnictví každou sezónu vykonává testy převážně točených zmrzlin. Účelem těchto testů je předejít tomu, aby se v letoviskách prodávala zkažená zmrzlina. Zároveň se těmito testy Polsko snaží docílit toho, aby se jejich turisté, ale i místní vyhnuli nepříjemným zdravotním komplikacím, jež by je mohly po konzumaci zmrzliny potkat.

Testovalo se hodně

O tom, že to polské Ministerstvo zdravotnictví myslí opravdu vážně, svědčí i fakt, že bylo otestováno opravdu hodně přímořských zmrzlinářů. Celkově bylo odebráno 215 vzorků zmrzliny. Tyto vzorky pak prošly testy na různé bakterie, které by se ve zmrzlině mohly vyskytovat. Pozitivní na výsledcích testů bylo to, že v ani jednom vzorku se neobjevily patogenní bakterie, jako je například salmonela.

Výsledky byly znepokojivé

I když se v žádném vzorku neobjevila nebezpečná salmonela, výsledky testů byly velmi špatné. Ze všech případů bylo celkem 42 procent blíže prošetřeno právě Ministerstvem zdravotnictví. Celkem 90 vzorků zmrzliny totiž obsahovalo různé bakterie, které by mohly být pro člověka nějakým způsobem nebezpečné. Naštěstí se většině lidí přítomnost bakterií, jež byly zjištěny, neprojeví žádnými razantními střevními potížemi.

zmrzlina
Fotografie: Pixabay

Dejte pozor na děti

Těmito špatnými zmrzlinami by byly ohroženy převážně děti a osoby se sníženou imunitou. U těch by tyto závadné zmrzliny mohly způsobit značné zažívací a střevní potíže, jež zaručeně mohou zkazit celou dovolenou. Všechny závadné vzorky byly většinou způsobeny stejnou chybou, kterou je nedostatečná hygiena zmrzlinářů. Je tedy lepší mít se na pozoru a zmrzlinu si dát jen tam, kde to vypadá opravdu čistě.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]