Praktické rostliny v domácnosti, které potěší smysly i kreativní duše

Fotografie: Pixabay

Pro někoho jsou květiny v domácnosti velkou vášní a koníčkem, jiní je vidí jen jako otravnou dekoraci, o kterou je třeba se starat. Pokud patříte do skupiny lidí, která má spíše praktického ducha a okrasným rostlinám moc neholduje, pak pro vás máme pár rostlin, pro které v domácnosti najdete využití.

Levandule nesmí chybět

Snad neexistuje univerzálnější rostlinka než levandule. V první řadě vypadá krásně již během růstu, takže krásně vyzdobí váš okenní parapet či balkon. Navíc nabízí široké využití také po sklizni a usušení.

Usušené snítky vypadají krásně po celý rok ve vázičce, pověsit je ale můžete i do skříňky v kuchyni, čímž odeženete nechtěné moly.

Pokud snítky otrháte a necháte si jen usušená kvítka, můžete je využít při výrobě různých produktů. Hodí se například do vodních šumivých koulí nebo domácích mýdel, ale stejně tak lze vyrobit vonné svíčky s levandulí.

Vyrobit můžete i malé polštáře do postele. Levandule je známá svými uklidňujícími účinky a pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku.

Nenáročná, léčivá aloe vera

Aloe vera je rostlina, která snadno přežije i u notorických nezalévačů, a to proto, že pochází ze subtropických a tropických oblastí, takže nepotřebuje mnoho vody. Co potřebuje, je slunce, teplé místo v bytě a květináč, který bude odvádět přebytečnou vodu.

Díky svým léčivým účinkům je považována za zázračnou rostlinu. Lepkavá dužina z listů se používá při péči o pleť. Lze ji přidat do domácích pleťových masek nebo její gel nanášet přímo na pokožku. Pomáhá regenerovat kůži po popáleninách, odřeninách, ale i po ekzémech.

Šťávu z aloe lze užívat i vnitřně, je velmi bohatá na vitamíny a minerály a má protizánětlivé účinky.

Rýmovník jako bojovník proti nachlazení

Setkali jste se s rostlinou, jejíž vůně připomíná eukalyptus a meduňku zároveň? Pak jste nejspíš narazili na rýmovník. Je to nenáročná rostlinka, kterou lze snadno množit. Proč byste o to měli stát? 

Protože čaj nebo sirup z lístků rýmovníku pomáhá v boji proti nachlazení a bolestem hlavy a také uvolňuje hleny a usnadňuje jejich vykašlávání. Proto je rýmovník skvělý i na inhalaci. Pomáhá uvolnit ucpaný nos a zmírnit začínající rýmu.

Jeho konzumace navíc pomáhá zklidňovat žaludek a stabilizovat krevní tlak. Také pomáhá při ledvinových i žlučníkových kamenech a má antioxidační účinky. Navíc zrovna nevoní hmyzu, takže díky němu odeženete komáry i mouchy.

Nekvetoucí květiny pomáhají vytvořit oázu pro mysl i pro oko

Náš domov musí být samozřejmě dostatečně praktický. To však neznamená, že se nenajde místo třeba v nějakém koutě nebo na poličce, které vaše oko pokaždé potěší a pomůže vám zklidnit svou mysl.

Chcete své poličky oživit? Pak ukliďte přehnané dekorace a udělejte místo pro nekvetoucí rostliny. Zní to zvláštně, ale kvetoucí rostliny jsou často náročnější na hnojení, světlo a kvetou jen po určitou dobu, takže se pak často nechtěně díváte jen na pár lístků.

Oproti tomu například tenura, známá jako tchýnin jazyk, přežije v plné síle, ať už občas zapomínáte zalévat nebo to někdy přeháníte. Hodí se začátečníkům i nešikovným osobám. Pokud se vám totiž stane, že ulomíte list, stačí jej zasadit do hlíny a podlít vodou. Poměrně brzy vypustí kořeny a přežije.

Zajímavou rostlinou je také pepřinec, který nejen, že vypadá dobře, ale má i praktické využití. Dokáže totiž čistit ovzduší od toxických látek. Navíc není jedovatý, takže je ideální do domácnosti s dětmi nebo zvířaty.

A kdyby vám výše uvedené argumenty nestačily, tak nezapomínejte na to, že rostliny díky fotosyntéze produkují kyslík a jejich zelená barva působí pozitivně na naši náladu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*