Ručně dělané mýdlo

Mýdla jsou nejen voňavá, ale i dekorativní záležitost mnoha koupelen. Dnes existuje celá řada úžasných mýdlíček různých vůní, směsí bylinek a tvarů. Není žádnou novinkou koupit mýdlo ve tvaru andílka, miminka, botičky, zvířátka. Ale ručně dělané mýdlo je něco do čeho jste dali i kus sebe. Ať už tvoříte pro vlastní potřebu či jako dárek blízké osobě. Vyrobit mýdlo není zase taková věda a existuje mnoho návodů. My si dnes některé z nich prozradíme. Především však takové, kde není nutnost pracovat s louhem. Takto se můžete do výroby mýdlíček pustit klidně i s dětmi.

  1. Výroba mýdla

Mýdlovou hmotu, kterou koupíme v drogérii, rozpustíme pozvolna ve vodní lázni a následně přidáme pár kapek barviva, podle libosti jaká se nám líbí. Nezapomínáme ani na vonnou esenci a po důkladném promíchání nalijeme do formy. Použít se dají jakékoliv formičky. Pro malé mýdlíčka, která budou například naházená v misce, to může být výrobník na led. Použít se dá i plastová krabička, co vám zbyla od bonboniéry, kde jsou různé tvary. Pro větší mýdla klidně dětské formičky na pískoviště či plech na muffiny. Postačí však i obyčejná plastová krabička. Po vychladnutí a důkladném ztuhnutí jednoduše vyklepneme.

  1. Výroba mýdla

Další variantou je, že použijeme stará mýdla, která jsme nashromáždili. Ty nastrouháme do starého hrnce a rozpustíme ve vodní lázni. Pokud je hmota příliš tuhá je možné přidat trochu vody – nikoliv však moc, aby hmota ztuhla. Postup je prakticky podobný, jako u první varianty jen s tím rozdílem, že tady můžeme použít již barevná mýdla. V případě, že budeme chtít barvit, použijeme opět potravinářské barvivo. Místo esence je možné přimíchat rovnou bylinky. Opět vlijeme do formiček. Pokud bude mýdlo sloužit čistě dekoračním účelům, můžeme ještě ozdobit kamínky, mušlemi, korálky a jiné. Ještě do teplé hmoty je vtlačíme a necháme ztuhnout. Po vyklepnutí omotáme mašlí či provázkem. Je na vás zda si ozdobíte pouze vlastní koupelnu nebo je někomu darujete.

Fotografie publikována se svolením dusky Photography/FreeDigitalPhotos.net