Péče o domácnost patří k základním úkonům v životě, pokud chcete žít v čistotě a pohodě. Mnoho zaneprázdněných hospodyněk však nemá čas na jisté detaily ve svém obydlí, a nakonec je v podstatě ani neřeší.
Následně na to se tyto nečistoty na konkrétních místech postupně usazují a později nejdou odstranit. My vás ale přesvědčíme o opaku. Slovo „nejde“ zkrátka s těmito tipy přestane existovat.
Začněte u okenních parapetů
Trápí vás na okenních parapetech šedivá vrstva usazeného prachu, která se zdá být neodstranitelná? Těchto nevzhledných nečistot se snadno zbavíte pomocí tří levných ingrediencí. Potřebujete jen jedlou sodu, klasický mycí prostředek na nádobí a trochu vinného octa. Směs naneste na zašedlá místa, nechte působit a poté důkladně setřete bavlněným hadříkem namočeným v teplé vodě. A parapety se náhle budou blýskat čistotou.
Dejte druhou šanci žaluziím
Pořídili jste si do bytu v dobrém úmyslu žaluzie a nebaví vás odstraňování prachu z jejich povrchu? Vyzrajte na tuto činnost následujícím způsobem: do kýble si napusťte teplou vodu, kápněte do ní trochu mycího prostředku na nádobí k odmaštění a namočeným hadříkem z mikrovlákna jednotlivé struktury žaluzií otřete. Tuto čistící proceduru stačí opakovat jednou za čas.
Zaměřte svůj zrak na koupelnu a kuchyňský dřez
Doslova semeništěm bakterií bývá koupelnový závěs. Ten byste měli prát či oplachovat dezinfekcí velmi pravidelně. K odstranění nečistot z povrchu však postačí i obyčejná sůl do koupele. Tu nasypte do lavoru, přilijte horkou vodu, namočte do ní závěs a nechte působit několik hodin. Obdobně si můžete počínat i s jakýmkoliv dezinfekčním přípravkem, který zároveň zničí škodlivé mikroorganismy.
Velmi častým problémem v domácnosti pak bývá i usazený vodní kámen na okrajích umyvadel nebo v kuchyňském dřezu. Tyto usazeniny odstraníte raz dva pomocí směsi z vinného bílého octa, jedlé sody a citronové šťávy. Roztok dokonale povrchy vybělí, očistí a zároveň působí antibakteriálně. Poslouží dokonale i na vanu či sprchový kout.
Co s usazeninami na vodovodním kohoutku?
Občas můžete zpozorovat u výpustě vodovodního kohoutku v koupelně nebo kuchyni i vápnité usazeniny, pakliže je voda příliš tvrdá. K odstranění těchto nečistot potřebujete staré bavlněné triko, vinný bílý ocet a dobře držící náplast či izolepu. Tkaninu namočte důkladně do octa, pak ji omotejte kolem kohoutku, převažte náplastí a nechte asi hodinu působit. Následně vše odstraňte a opláchněte uvolněný vodní kámen teplou vodou.
Jak vyčistit digestoř a troubu na pečení?
Značným oříškem pak bývají tukové usazeniny na digestoři nebo na povrchu trouby. Nejprve si tedy vezmeme na paškál digestoř. Mastnotu snadno odstraníte pomocí hadříku z mikrovlákna, který, namočíte do čistého alkoholu (může to být slivovice, vodka a podobně). Digestoř se záhy bude lesknout čistotou.
A jak se zbavit nevzhledných tukových kapiček na skleněných dvířkách u trouby na pečení? Velmi jednoduše. Smíchejte si v misce jedlou sodu spolu s vodou a vytvořte hustější pastu. Tu naneste na vnější i vnitřní povrch skla a nechte působit ideálně přes noc. Nakonec vše dobře opláchněte a máte po starostech. Konečně uvidíte do spotřebiče během pečení!
Zašlé pekáče a plechy nemusíte hned vyhazovat
Už jste protřídili zásoby pekáčků a plechů na pečení a chystáte se některé z nich vyhodit, protože z nich nemůžete odstranit připečené nánosy? Nádobí bude vypadat jako nové, když do něj nasypete jedlou sodu a zakápnete vinným octem (použijte velmi malé množství). Pak povrch vyčistíte houbičkou a je to.