Vymačkaný citron za žádných okolností nevyhazujte do koše. Bude se vám ještě hodit v případech, které by vás v životě nenapadly

Fotografie: Pixabay

Po přípravě zdravých nápojů z citronové šťávy zbytek tohoto žlutého plodu rozhodně nevyhazujte. Může vám být ještě velmi prospěšný při péči o sebe i o domácnost.

Citrony jsou skvělou zásobárnou vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek. Proto z nich často vytlačujeme jejich šťávu, kterou mícháme s vodou či s čajem. Zbytek citronu obvykle ihned končí v koši. To je ale škoda, protože i po vymačkání citron disponuje celou řadou výhod, a to jak pro čištění vaší domácnosti, tak i pro údržbu vlastního těla.

Jak využít vymačkaný citron pro domácnost i v kosmetice

Jakkoliv důkladně se snažíte šťávu a dužninu ze žlutého plodu dostat, nikdy se to nepodaří dokonale. To znamená, že určité množství i ve vymačkaných citronech zůstane. Obvykle to bývá dost na to, aby byly tyto zbytky dále využitelné. Kromě toho pomáhá i citronová kůra, která rovněž obsahuje určité množství kyseliny, a navíc překrásně voní.

Fotografie: Unsplash

V domácnosti proto můžete citrony využít tak, že:

  • Vyčistíte mikrovlnnou troubu, a to i od zaschlých zbytků. Stačí vložit kus vymačkaného citronu do misky se studenou vodou, vložit to všechno do mikrovlnky a nechat ji na plný výkon běžet kolem pěti minut. Vzlínající kyselina rozpustí zbytky na stěnách, které půjdou snadno setřít.
  • Vyčistíte cokoliv od mastnoty i zaschlých skvrn. Prostě povrch otírejte vymačkaným citronem a až se nečistoty rozpustí, setřete je hadříkem či papírovou utěrkou.
  • Osvěžíte vzduch a zbavíte ho zápachu, což se může hodit zejména v okolí odpadkového koše. Vymačkaný citron můžete prostě vhodit do koše (ano, tentokrát můžete!), nebo ho nechat někde v jeho okolí. Možností je také potřít vnitřkem slupky stěny koše zevnitř i zvenčí.
  • Vyleštíte kovové povrchy jejich prostým cíděním s pomocí vymačkané slupky. Pak nechte 10 minut působit, omyjte teplou vodou a měkkým hadříkem vyleštěte do oslňující záře.
  • Vyčistěte a dezinfikujte kuchyňská prkénka, která jsou s přehledem nejšpinavější součástí domácnosti a hravě trumfnou i prkénka záchodová. Prkénko chvíli třete kusem zbytku po odšťavňování, nechte minutku působit a opláchněte čistou vodou.
Fotografie: Pixabay

Pro péči o pleť využijte citron tak, že:

  • Vybělíte stařecké skvrny, což jsou pigmentové skvrnky, které se vyskytují na stárnoucí pleti. Postižená místa stačí opět potírat vnitřkem slupky, hodinu nechat působit a opláchnout.
  • Použijete ho jako chemický peeling. To je perfektní způsob, jak se zbavit odumřelých kožních buněk. Zapomeňte na dření hrubými a ostrými částečkami nebo kusy škodlivých mikroplastů. Nastrouhejte citronovou kůru do misky, přidejte trochu cukru, trochu šťávy a olivového oleje, smícháním utvořte pastu a ve sprše touto směsí masírujte celé tělo. Pak směs smyjte a použijte tělové mléko.
  • Tonizuje a vyhlazuje pleť. Už jste viděli v reklamách krémy s obsahem ovocných kyselin? Tak to je, prosím, ono. Prostě poťukávejte po pleti kouskem vymačkaného citronu (vyhněte se jen oblasti kolem očí), nechte 15 minut působit a smyjte.

Zdroj: Mopays

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]