Přesazování orchidejí je snadné. Nejoblíbenější orchideje jsou phalaenopsis a cymbidium. Krok za krokem představíme, jak je správně přesadit doma.
Stejně jako všechny rostliny i orchideje rostou a je samozřejmé, že je třeba je jednou za čas přesadit. Mnoho lidí se však tohoto zákroku obává. Přesazování orchidejí je vlastně docela jednoduché. Stačí si uvědomit, že je třeba zvolit správné médium pro orchideje, květináč a správnou techniku přesazování v závislosti na typu orchideje. Podívejte se, jak přesadit orchidej, aby rostlina rostla zdravě a krásně kvetla.
Substrát pro orchideje
Než začnete orchidej přesazovat, musíte se ujistit, že máte správné pěstební médium. Orchideje nerostou v běžné půdě, kterou známe ze zahradnictví. Potřebují vzdušný substrát složený převážně z kůry v kombinaci s různými složkami. Je důležité si uvědomit, že kůra by měla být čerstvá – nesmí ležet příliš dlouho v plastové nádobě nebo v pytli, kde by mohly vzniknout anaerobní podmínky, a kůra by se tak začala rozkládat a tento typ materiálu by byl nepoužitelný.
Velmi vhodným doplňkem substrátu pro orchideje je rašelinový mech (Sphagnum). Má velmi dobré vlastnosti, protože udržuje rostliny dlouho vlhké, ale nehnijí. Dobrou přísadou do substrátu je také oblíbený pěnový polystyren, samozřejmě vhodně nasekaný. Především zlepšuje provzdušnění substrátu a má extrémně dlouhou trvanlivost. Jedinou nevýhodou je, že se nehodí do kompostu jako umělý produkt.
Substrát pro orchideje lze obohatit i mnoha dalšími složkami, např. vermikulitem, houbou nebo perlitem, případně i skořápkami arašídů. Drcené kokosové skořápky jsou stále častější přísadou, mnohdy jsou dokonce hlavní složkou. Přesto se nejedná o ideální substrát, protože kokosový ořech se po 6 měsících začíná rozkládat, což poškozuje kořeny. Nejlepší substrát pro orchideje je kvalitní kůra smíchaná s rašelinovým mechem nebo vláknitou lehkou rašelinou.
Květináč pro orchidej
Dalším důležitým prvkem při přesazování orchidejí je nádoba, do které orchidej přesazujete, tedy květináč. Za zmínku stojí, že orchideje rostou v přírodě na stromech nebo skalách a jejich kořeny obvykle visí volně ve vzduchu. Aby však mohly růst na našem okenním parapetu, je třeba je zasadit do květináče, což může být pro mnohé z těchto rostlin šok.
Přesazování orchidejí krok za krokem
Při přesazování se dělá nejvíce chyb, proto byste se měli nejprve naučit teorii, abyste mohli bezpečně přejít k praxi. Důležité je, že by přesazená orchidej měla mít mírně vlhký substrát. Pokud jsou kořeny příliš suché, mohou se při přesazování zlomit. Přesazování orchidejí se u monopodiálních a sympodiálních orchidejí mírně liší.
Po stranách květináč mírně stlačte, aby se kořeny snadno oddělily od stěn květináče. Opatrně orchidej vytáhněte a odstraňte veškerý substrát mezi kořeny. Zbavte se všech starých kořenů odstřižením čistými nůžkami. Příliš staré kořeny by v novém květináči stejně uhnily. Kořeny opatrně vložte do květináče, pomalu je otáčejte a zasypte novým substrátem. Rostlina by měla být uprostřed květináče.
U sympodiálních orchidejí postupujte stejně jako u jednodomých orchidejí, ale ujistěte se, že uprostřed nového květináče je nový výhonek! Oddenky a pupeny nezasypávejte zeminou, protože by mohly uhnít. Výjimkou jsou orchideje rodu Paphiopedilum, u nichž by měl substrát pokrývat nejsvrchnější kořeny vrstvou silnou jako palec.
Lze orchidej přesadit v době květu?
Každé přesazení nejprve silně naruší vývoj rostliny, proto může přesazení orchideje i s květy způsobit úplnou nebo částečnou ztrátu květů. Je však lepší orchidej přesadit a přijít o květy, než ji nechat růst v příliš malém květináči. Po přesazení se také vyplatí odstranit květní výhon s květy, protože rostlina se tak v novém květináči snáze snese.
Zdroj: GardeningKnowHow
Napište komentář