Česnek je jednou z nejzdravějších druhů zeleniny s nesčetným množstvím léčebných vlastností. Má málo kalorií, ale je bohatý na živiny. Nalézá se v něm vitamín C, mangan, vápník, selen. Česnek zlepšuje zdraví mnoha způsoby. Jeho konzumace snižuje například riziko srdečních onemocnění a snižuje také hladinu cholesterolu a upravuje krevní tlak. Imunitu posiluje o neuvěřitelných 62 %.
Dobrou zprávou je, že si ho můžete doma pěstovat sami, a to i v případě, že bydlíte v paneláku a nemáte zahradu ani balkon. Pěstovat lze třeba v kuchyni či obýváku. Sklizeň nebude sice velká, ale na nějakou tu dobrotu v kuchyni vám to stačit bude. Bonusem je domácí a šetrné pěstování, bez použití chemie. Což určitě každý ocení.
Kdy česnek zasadit?
Na zahradě se většinou česnek sází na konci podzimu anebo pak na jaře. Jestliže se jej rozhodnete pěstovat doma, je úplně jedno, kdy ho zasadíte. Díky tomu můžete mít pravidelný přísun přírodních antibiotik. Mít česnek po ruce se vždy vyplatí. Ať už jako přírodní lék anebo k ochucení jídel.
Jak na pěstování česneku doma
Snadnější už to snad ani být nemůže. Potřebovat budete pouze
-
Zeminu
-
Palice česneku
-
Nádobu na pěstování (měla by být minimálně 3cm hluboká, prostorná s otvory pro odtékání vody)
Zemina – česnek má rád písčitohlinitou půdu nebo hlubší hlinitou půdu. Běžnou zeminu lze smíchat s pískem v poměru 3:1. Venku se česnek sází na slunné místo, tudíž i doma mu vyhledejte místo, kde na něj bude většinu dne svítit.
Jakmile máte připravenou nádobu, zeminu a palici česneku, můžete začít. Palici nejdřív rozdělte na stroužky (samozřejmě nesundávat slupku). Usaďte je do jamek asi 2cm hlubokých a mezi jednotlivými stroužky nechte cca 4 cm místo.
Česnek sice nepotřebuje hodně vody, ale pravidelně zalévejte, aby půda nevyschla. Jakmile sklidíte první úrodu, nechte si opět palici česneku na jeho další pěstování. Než se vám podaří česnek vypěstovat trvá asi 9 měsíců, poznáte to podle toho, že jeho výhonky začnou hnědnout.
Rady a tipy na závěr
-
Používejte pouze přírodní domácí hnojiva (cukr, výluhy z potravin, kávová sedlina apod.)
-
Nepodceňujte zálivku (zalévat můžete také dešťovou vodou)
-
Žloutnutí listů – nedostatek dusíku v půdě (k zalévání můžete použít výluh ze slupek banánů)
-
Několik dní po vytažení ze zeminy nechte česnek volně proschnout. Teprve po několika dnech jej uskladněte.
Obrázek: healthyfoodhouse