Účinná první pomoc při usychání pokojovek. Vyzkoušejte postupy zkušených pěstitelů

Fotografie: Pixabay

V zimě pokojové rostliny trpí všechny jednou totožnou chorobou. Špičky listů jim usychají. Tento problém je poměrně běžný a setkat se s ním můžete i vy. Je to způsobeno nedostatkem vody v horní části rostliny nad půdou, a to i při hojném zalévání.

K tomu dochází v důsledku topné sezóny, kdy vlhkost v bytě obecně klesá. Existuje ale pár jednoduchých triků, díky kterým je můžete zachránit. A speciální péče vám zabere jen pár minut.

Jak tento problém řešit

Chcete-li pomoci svým rostlinám a užívat pohledu na krásnou a zdravou zeleň, musíte udělat několik základních věcí. Předem upozorňujeme, že listy některých rostlin nelze stříkat, protože mají načechraný povrch, jako například muškáty. Podívejme se na tři pravidla, která byste měli následovat během každé zimy, pokud máte doma jakékoli pokojové rostliny.

  • Odstraňte květináče od jakéhokoli zdroje tepla, včetně ohřívačů.
  • Pokud to nepomůže, je nutné dát do podnosu mokrý mech, keramzit, oblázky a do nich umístit květináč s rostlinou. Jakmile se voda začne odpařovat, vlhkost se zvýší.
  • Pomocí lahve s rozprašovačem zalévejte rostliny každé dva nebo tři dny.
Fotografie: Freepik

Další skvělé tipy

K zalévání používejte filtrovanou nebo stojatou vodu o pokojové teplotě. Studená by rostlinu šokovala. Můžete si vzít i rozpuštěný sníh. Musí být ale čistý a vzít ho musíte ihned, jakmile napadne. Existují odborníci, kteří se domnívají, že právě tato voda je velice užitečná a pro rostliny vhodná.

Listy často začnou vysychat kvůli zvýšené pokojové teplotě. Teplota vzduchu mezi 27 až 32 stupni je nezbytná pouze pro některé tropické druhy rostlin.

Fotografie: Pixabay

Mnohem častěji se ale pěstují spíše ve sklenících, než doma. Proto, pokud je v bytě přílišná zima nebo velké horko, mohou rostliny nejen začít onemocnět, ale dokonce zemřít. A takových je většina. Na pokojovou teplotu si proto dávejte velký pozor.

Doporučení odborníků

Jakmile se objeví první usychající špičky listů, doporučuje se okamžitě zkontrolovat pokojovou teplotu. Pokud je teplota vysoká, měly by být květiny přesunuty do jiné místnosti, kde bude o šest až deset stupňů nižší teplota.

Suché listy ale mohou být i příznakem slabé rostliny. A vůbec to nezávisí na kvalitě vaší péče. V tomto případě je viníkem průvan. Proto rostliny chraňte nejen před horkem, ale také před průvanem.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]