Hasiči často vyjíždějí k tragickým a současně zcela zbytečným požárům. Mnoha z nich se totiž dá velmi snadno vyhnout, takže hasiči teď varují před některými činnostmi.
V každé domácnosti je množství spotřebičů, u kterých není vzplanutí nic zvláštního. Kupříkladu pračka, sušička a pak mnoho malých. Používáme je téměř bezmyšlenkovitě každý den, ale už o nich nepřemýšlíme z hlediska bezpečnosti. Hasiči proto stále varují lidi před riziky, která jsou s domácnostmi tradičně spojena. Například v Norsku se rozjeli bezpečnostní složky varovnou kampaň poté, co se jeden pár ocitl ve velmi děsivé situaci.
Ucítil to ještě před spaním
Oba šli normálně spát, když myčce nádobí zbývalo ještě asi 20 minut činnosti. Štěstí bylo, že muž těsně před usnutím ucítil spáleninu, šel tudíž obhlédnout situaci. Podle informací norské TV2 uviděl v kuchyni jasné světlo. „Šel jsem spát a cítil zvláštní pach, který stále sílil. Sešel jsem tedy do přízemí, kde už kralovaly jasné plameny,“ řekl Nor. Ihned vypnul proud, poté zavolal manželku, aby sehnala hasicí přístroj. Plameny zkrotili a zavolali hasiče.
Dalším krokem bylo probuzení malých dcerek ve věku 3 a 4 roky. Byly zabaleny do přikrývek a odnesli je z domu. Dočasné útočiště našli u vstřícného souseda. „Bylo to opravdu děsivé a pořád budu vděčný, že jsme ještě neusnuli. Máme sice požární detekci, ale ta spustila až v momentě samotného hašení,“ sdělil muž TV2. Právě po tomto incidentu umístili hasiči na Facebook výzvu, která varovat co nejvíce lidí před podobným rizikem.
Jak co nejvíce zabránit domácím požárům elektroniky?
- Pračku, sušičku i myčku používejte doma jen tehdy, když nespíte.
- Po použití sušičky na prádlo vyprázdněte filtr na vlákna.
- Jste-li unaveni, nepoužívejte klasickou troubu.
- V posteli se vyhněte používání notebooků.
- Jak mobil, tak telefon nenabíjejte přes noc. Kromě rizika požáru škodí tento způsob nabíjení také bateriím.
Současně se ujistěte, že zástrčky všech zmíněných přístrojů nejsou zakrytí oblečením, papírem nebo nejsou příliš blízko nábytku. Do místností se sporákem, pračkou si sušičkou nainstalujte detektory kouře. Otestujte jejich spolehlivost a pravidelně měňte baterie.
Akceptujte riziko a investujte
Existuje hodně preventivních opatření, která se dají přijmout. Obvykle nejsou ani náročná, jde hlavně o přijetí skutečnosti, že taková situace reálně nastat může. Nestává se to jenom ostatním nebo jenom ve filmech. Pravda, svou roli hraje také kvalita spotřebičů. Příliš atraktivní cena kolikrát skrývá riziko nekvalitního provedení nebo nekompatibilních součástek. To může být pak problém i při plnění pojistných událostí.
Otázka rychlovarné konvice
Jedním z pravidelně skloňovaných spotřebičů při domácích požárech je rychlovarná konvice. Prázdnou byste při nepoužívání měli vždycky odpojit, dá se to ovšem vyřešit i jinak. Problém – hlavně tedy starších typů – byl v pojistce, která naprázdno zkratovala. Riziko vznícení konvice se dá silně redukovat tím, že v ní vždycky bude trocha vody. Stačí na 1 hrnek nápoje, ale udržujte v ní několik centimetrů.
Zdroj: Aftonbladet
Napište komentář