Nová klíšťata přenáší smrtelnou nemoc. Kde jsou a jak je bezpečně poznat

Fotografie: Richard Bartz / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Experti zkoumali netopýry kvůli přenášení viru, který stojí za nemocí covid-19. Současně však našli něco, co je nemile překvapilo, konkrétně nový druh klíštěte.

Ten může totiž přenášet vysoce smrtelnou nemoc. Výzkum Marie Orlové, docentky na lékařské univerzitě v Ťumenu, byl publikován v Persian Journal of Acarology. Na klíště přišla spolu se svým kolegou Nikolajem Anisimovem. Oba totiž zkoumali netopýry, na kterých parazitují právě klíšťata. Výzkum měl za cíl identifikovat konkrétní parazity a pochopit jejich roli během šíření covidu-19. Našli však ještě další smrtící riziko.

Velmi rizikový druh klíštěte

Klíšťat, na která narazili badatelé v Ťumenu, jsou rozšířená na Sibiři a také v oblastech Mongolska. Oba parazitologové však předpokládají, že obývají i Čínu, takže je budou dále zkoumat s kolegy. Zástupci první identifikované rodiny jsou známí jako přenášeči bartonelózy. Jde o bakteriální onemocnění, které se může šířit i z kočičího škrábnutí. Druhými jsou klíšťová encefalitida, lymská borelióza, zápodonilská horečka a další.“

„Těmi jsou třeba mor a další nebezpečné choroby,“ shrnují vědci. To je podstatné, protože v Mongolsku mor opravdu je. Klíšťata se tak mohou teoreticky setkat s jeho virem, pak ho přenesou ze zvířete na člověka. Jedno z klíšťat bylo extrahováno v roce 2020 ze sbírky muzea Moskevské státní univerzity. Ta ostatní byla sebrána ze zvířat ulovených v Burjatsku a Tubě, kde byla předtím vypuštěna do volné přírody,“ uvádí stránka sibreal.org.

Postrach všech klíšťat. Babský repelent z vratiče, který roste u každé cesty

Štěstí při bádání a otázka moru

„Netopýr bělobřichý je obecně špatně prozkoumán. Živí se štíry a jeho parazité jsou odlišní od ostatních druhů. Měli jsme proto velké štěstí, že jsme ho chytili. Údolí v Kazachstánu, kde jsme pracovali, je nejsevernější oblast jeho výskytu. Studie přinesla překvapení, protože víme o dalším parazitovi, který je napadá. Měl by být tudíž proveden další výzkum, aby se předešlo epidemiím jako té při šíření covidu-19,“ uvedl biolog. Jak je to vlastně s morem?

netopýr
Fotografie: Pixabay

Jde o bakteriální onemocnění, které se hodně šíří mezi blechami. Lze se nakazit také konzumací masa nakažených zvířat. Neléčené případy mají na základě údajů z předešlých epidemií úmrtnost v případě lehčí infekce až 80 % na deset případů výskytu. Správná léčba přesnými antibiotiky může mortalitu snížit až pod 5 % u mírnějších verzí a pod 20 % u silnějších. Je však potřeba, aby léčba započala při výskytu zcela prvních příznaků.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*