Noční můra cestujících v letadle za letu. Záběry, ze kterých tuhne krev v žilách, obletěly celý svět

Fotografie: Aeroprints / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Došlo k tomu během letu, když byl stroj ještě několik set metrů nad zemí. Jeden z cestujících tehdy otevřel nouzový východ. Ke skutečné tragédii tak chyběl krok.

Momenty skutečné hrůzy se odehrály v pátek 26. května. Podle agentury Reuters letělo letadlo z ostrova Jeju do města Daeg. V cílové destinaci přistálo dle letového řádu kolem 12:40 místního času, tedy 5:40 na území Polska. Dle místních úřadů nebyl naštěstí během celého incidentu nikdo zraněn. I tak bylo však 9 cestujících převezeno do nemocnice kvůli vážným potížím s dýcháním. Osm z nich jsou náctiletí studenti z ostrova Jeju.

Nouzový východ během letu

Jak uvedla mluvčí Aiana Airlines, incident je momentálně ve stavu hloubkového vyšetřování. „Policie vyšetřuje událost poté, co cestující, který seděl právě u nouzového východu, sdělil, že se dotkl její páky,“ vysvětlila. Dotyčný člověk byl pečlivě vyslechnut policií. Zástupci samotných aerolinek pak naznačili, že měl cestující odkrýt přímo kryt páky a zatáhnout na ni. což je běžný úkon k otevření nouzového vchodu. K incidentu došlo asi 200 metrů nad zemí.

Protože se letadlo chystalo přistát, měli dle Reuters všichni cestující bezpečnostní pásy. Nejde o první ani jednou příhodu týkající se nouzového východu. Další se ovšem odehrávaly většinou ještě (případně už) tehdy, když bylo letadlo na zemi. Například stroj American Airlines, který v roce 2021 zrovna přistál v Miami. Jeden z pasažérů se záhy rozhodl otevřít nouzový východ s tím, že se trochu „provětrá“ přímo na křídle letadla.

Když uvnitř nemohou dýchat

Krátce poté z něj seskočil na zem, jeho další kousky však utnula ostraha letiště, která ho promptně zadržela. Patrně se mu nechtělo čekat, až všichni ostatní před ním vystoupí normálními dveřmi. Dle jeho tvrzení se mu neudělalo dobře, potřeboval se proto nadýchat čerstvého vzduchu. Po zadržení ostrahou byl převezen do nemocnice kvůli vysokému krevnímu tlaku. „Zákazníci normálně opouštěli letadlo, jeden šel nouzovým východem.“

„Děkujeme členům našeho týmu za projevenou profesionalitu a ostatním se omlouváme za veškeré nepříjemnosti.“ Něco podobného se dříve odehrálo v ukrajinské Kyjevě. I tam cestující otevřela nouzový východ, aby se ochladila. Uvnitř letadla pro ni údajně mělo být příliš horko. Dorazili kvůli ní policisté, celníci o lékaři, přítomnost drog ani alkoholu však nepotvrdili. Žena se tehdy vracela s manželem a dětmi z dovolené v Turecku.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]